Dobra rodzina Katarzyna Troszczyńska

Dobra rodzinaDwie kochające się siostry i zbrodnia, czyli Katarzyna Troszczyńska i Dobra rodzina.

Dobra rodzina Katarzyny Troszczyńskiej to pierwsza samodzielna książka autorki i dziennikarki piszącej między innymi dla magazynów Pani, Twój Styl, Elle i Zwierciadło. Książka, która porusza temat opartej na faktach zbrodni, w której autorka na prośbę osoby związanej ze sprawą zmieniła kilka faktów oraz miejsce zdarzenia.

Jest rok 2006.

W niedużej miejscowości ginie dziewczyna. Trzy dni później, w lesie, zostają odnalezione jej nagie zwłoki. Przyjaciele, lokalna społeczność, a przede wszystkim rodzina są wstrząśnięci. Tym bardziej że podejrzenie szybko pada na młodszą siostrę zamordowanej, Berenikę, i jej chłopaka. Rodzice nie wierzą w winę swojego dziecka, zrobią wszystko, żeby córka nie trafiła do więzienia. Czy Berenika jest niewinną ofiarą, bezwzględną morderczynią, a może działała pod wpływem silnych emocji? Kto inny może być winny śmierci jej siostry?

W dziennikarskim stylu.

Muszę przyznać, iż jestem pod wrażeniem. Przedstawiona historia wręcz mnie „wessała” i ciężko mi było ją porzucić choćby na chwilę.

Dobra rodzina

A to wszystko dzięki temu, iż autorka „oddała głos” każdej ze stron, więc możemy obserwować akcję i całą sytuację naprzemiennie z różnej perspektywy. Ten stan rzeczy pozwala nam oczywiście samodzielnie wyciągać wnioski oraz pokusić się o próbę wyłuskania z tych wszystkich tropów i często sprzecznych wypowiedzi, kto zabił.

Dużym plusem powieści było też dla mnie to, iż została ona napisana w dziennikarskim stylu. Dzięki czemu historia nie była sztucznie naciągana, a została przedstawiona prosto i czytelnie. Przetykanie zaś akcji wycinkami sprawy, dało jej dodatkowego kopa i pomogło spojrzeć na całą akcję z szerszej perspektywy.

Reasumując. Historia opisana przez Katarzynę Troszczyńską, jest z jednej strony przerażająca, a z drugiej daje wiele do myślenia o prawdziwości więzów rodzinnych, które bardzo często są na pokaz i o tym, jak łatwo dajemy sobą manipulować.

Świetna pozycja, którą polecam szczególnie wielbicielom gatunku true crime.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwu Mięta

2 komentarze

  • Dominika S.

    19 listopada 2022 at 14:03

    Kojarzę podcast o podobnej sprawie z Polski. Jedna siostra była zaangażowana w śmierć drugiej. Jeśli dobrze pamiętam to razem ze swoim chłopakiem zabili dziewczynę w domu,a potem udawali, że zaginęła i angażowali się w poszukiwania. Nie wiem czy autorka inspirowała się akurat tą sprawą, ale tak mi się skojarzyło. W każdym razie książkę dodaję na listę. Pozdrawiam :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę