Cover for UnSerious.pl
442
UnSerious.pl

UnSerious.pl

Szybkie książki i wielostronicowe samochody :)

3 hours ago

UnSerious.pl
Hej Moliki 🙋Listopad z wyzwaniem #polskafantastykafajnajest się podsumował 😁Zapraszam na blogaunserious.pl/2022/12/listopad-2022-z-polskafantastykafajnajest-juz-za-nami/i przypominam o głosowaniu na "motywatora" 😉tiny.pl/wf5lt#książka #kniha #książkifantasy #czytampolskichautorów #czytamlegalnie #wyzwanie #wyzwanie2022 #dobrebopolskie #fantasty #wyzwanieinside #zdjęciaksiążek #podsumowanie #miesięcznepodsumowanie #fajniejestczytać #molksiążkowy #blogerksiążkowy #bookchallange #fotkiksiążek #toniejestkrajdlasłabychmagów #katarzynawierzbicka #anetajodowska #słowodzicielka #sqn #fabrykasłów ... See MoreSee Less
View on Facebook
  • Home
  • Inne
  • Legendy zamków świętokrzyskich

Legendy zamków świętokrzyskich

Legendy zamków świętokrzyskichBartłomiej Grzegorz Sala prezentuje Legendy zamków świętokrzyskich.

Jestem oczarowana legendami, podaniami i anegdotkami, które zebrał Bartłomiej Grzegorz Sala i dołączonymi do cudownie wydanej serii Legendarz. Dlatego wręcz z wypiekami na twarzy podczytuję sobie lokalne ciekawostki i ludowe podania, które tym razem  zabrały mnie w sentymentalną podróż po pogórzach i przedgórzach zamków świętokrzyskich.

24 najciekawsze zamki ziemi Świętokrzyskiej.

Biorąc do ręki tę książkę, pierwsze co rzuca się w oczy, to niezwykle staranne wydanie i cudowne ilustracje, które zwiastują interesującą podróż do czasów świetności świętokrzyskich zamków.

A są nimi zamki w Drzewicy, Opocznie, Fałkowie, Radoszycach, Chlewiskach, Szydłowie, Iłży, Bodzentynie, Kielcach, Podzamczu, Chęcinach, Mokrsku Górnym, Maleszowie, Szydłowie, Kurozwękach, Rembowie, Ujazdowie, Ossolinie, Międzygórzu, Tudorowie, Ćmielowie, Podgrodziu, Nowych Kicharach i w końcu w Sandomierzu.

Dzieje i legendy.

Jeżeli mieliście już okazję sięgnąć po choćby Legendy zamków karpackich, to nadmienię, tylko iż niezwykle przejrzysta forma prezentacji została również utrzymana w przypadku podań z ziemi Świętokrzyskiej. Czyli w ramach wstępu otrzymacie kilka słów o dziejach zamku, a później związane z nim podania i legendy.

Muszę przyznać, iż te regiony traktowałam trochę po macoszemu w moich „zwiedzaniowych” eskapadach i z wymienionych zamków znałam tylko te największe (Sandomierz, Kielce i Opoczno). Dlatego też niesamowicie pochłonęły mnie legendy z tego regionu, na czele z Bodzentynem, Iłżą czy Podgrodziem.

Z wielką przyjemnością wybiorę się do nich osobiście. A Wy jeżeli lubicie historyczne smaczki, legendy i baśniowe podania, to koniecznie sięgnijcie po Legendy zamków świętokrzyskich Bartłomieja Grzegorza Sali. Może dzięki lekturze te dawne zamki i warownie odzyskają, choć w Waszych oczach dawny splendor i blask.

Dla zainteresowanych kilka miłych fotek dla oka autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha. :D

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę