• Home
  • Z dreszczykiem
  • Cykl: Bruderszaft ze śmiercią # 2: Latający słoń / Dzieci księżyca

Cykl: Bruderszaft ze śmiercią # 2: Latający słoń / Dzieci księżyca

Latający słoń // Dzieci księżycaRosyjskie lotnictwo i kabaret, czyli Latający słoń / Dzieci księżyca Boris Akunin.

Pierwsza, choć może raczej powinnam napisać pierwsza i druga odsłona cyklu Bruderszaft ze śmiercią Borisa Akunina, okazała się lekką i humorystyczną lekturą z pomysłem. Dlatego też postanowiłam powrócić na front I Wojny Światowej i sięgnęłam po drugą (choć raczej trzecią i czwartą) odsłonę serii pod tytułem Latający słoń / Dzieci księżyca.

Latający słoń.

Kapitan Josef von Teofels i jego nieodłączny sługa Timo udają się do rosyjskiej jednostki lotniczej, w której trwają prace nad stworzeniem pierwszego ciężkiego bombowca — Ilji Muromca. Czy niemieckiemu superszpiegowi uda się dostać do załogi prototypowego statku powietrznego i przeszkodzi w jego produkcji?

Dzieci księżyca.

Aleksiej Romanow, podoficer wywiadu po szkoleniu, otrzymuje bardzo nietypowe zadanie. Musi przeniknąć do klubu Dzieci księżyca, by tam rozpracować niemiecką siatkę szpiegowską, która zmusiła do współpracy uzależnioną od morfiny córkę wysokiego rangą rosyjskiego oficera.

Doskonały klimat i afery szpiegowskie.

Podczas „pierwszego czytania” nie wiedziałam czego spodziewać się po tych szumnie zapowiadanych minipowieściach utrzymanych w eksperymentalnej konwencji powieści-filmu. Teraz jednak od pierwszej strony doskonale się bawiłam i zachwycałam opisami oraz lekko gęstym klimatem.

Latający słoń // Dzieci księżycaJednak największą wartością dodaną obu powieści jest w mojej ocenie niezwykłe wyczucie autora, jeżeli chodzi o wykorzystanie tła historycznego, które doskonale dopełnia przedstawionym w książce ilustracjami i fotografiami.

Do tego dialogi i humor stoją wciąż na świetnym poziomie, a bohaterowie z każdym odcinkiem stają się dobrzy znajomi, których perypetie śledzimy z zapartym tchem.

Więc jeżeli macie ochotę na ciekawy szpiegowski kryminał, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i nawiązań do I Wojny Światowej, to myślę, iż seria Bruderszaft ze śmiercią Borisa Akunina powinna spełnić Wasze wymagania. Polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwu Replika
Wydawnictwo Replika

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę