Humans or not Humans…that is the question

humansHumans or not Humans…

Tak nie typowo na początek Nowego Roku. Zamiast książki czy mangi będzie o serialu, który miałam okazję ostatnio oglądać.

Znajdujemy się w równoległej rzeczywistości, nieco bardziej rozwiniętej technologicznie od naszej. Tamtejsi naukowcy przyłożyli się trochę mocniej do tematu sztucznej inteligencji, dzięki czemu mogą już cieszyć się zaawansowanymi lalkami zwanymi Synthami (my w tym czasie możemy podziwiać przy pracy nasze i-roboty). Laleczki te piorą, sprzątają, gotują, wychowują dzieci, rehabilitują i uprzyjemnią nam każdą część naszego życia. Tak, mamy możliwość uruchomienia trybu tylko dla dorosłych. Więc drogie Panie odrzućcie gumowe zabawki i zdobądźcie Waszego idealnego faceta, zaprogramujcie go odpowiednio, a już nigdy nie zapomni o rocznicy, kwiatach czy kolacji. ;) Panowie, gumowe lale nie będą już Wam dłużej potrzebne, wybierzcie teraz kobietę swoich marzeń, a już nigdy nie usłyszycie o bólu głowy i teściowej. ;)

humansBrzmi sielankowo i dość ekscytująco. Bo czy nie byłoby fajnie, przyjść do domu z pracy i nie musieć troszczyć się o codzienne gotowanie, czy sprzątanie. Po prostu siadamy, dostajemy obiad i możemy delektować się ulubioną książką, wyjść na koncert czy po prostu poprosić o masaż.

Ale czy rzeczywiście życie ze sztuczną inteligencją u boku jest takie kolorowe? Oglądając serial Humans właśnie można się pokusić o tego typu pytania. Czy rzeczywiście warto jest pracować nas sztuczną inteligencją, która niewątpliwie mogłaby pomóc nam w codziennym życiu, z drugiej strony czy nie poczulibyśmy się przez to zbędni? Kolejne kwestią jest nasze zachowanie w stosunku do lalek. W jaki sposób je traktować? I co w przypadku jak nasza druga połówka odbędzie stosunek z synthem. Czy będzie to zdrada…? A co by się stało, jeżeli maszyny miałyby uczucia i posiadały własną świadomość? Czy jest to niebezpieczne i możliwe?

Fabuła filmu porusza wszystkie te problemy, ale odpowiedzieć na te pytania musimy sobie tak naprawdę sami.

Humans może nie jest jakimś wybitnym serialem. Nie ma w nim jakichś zwrotów akcji, które wywróciłyby świat do góry nogami. Wręcz można powiedzieć, że jest w niektórych momentach po prostu niemrawy, a pewne sytuacje są przewidywalne, aż do bólu. ;) Z drugiej strony sam sposób jego prowadzenia i przedstawienia tematyki związanej ze sztuczną inteligencją, który zmuszał do myślenia – był dla mnie mocno ciekawy.

W tym roku ma pojawić się sezon 2 Humans, więc jeżeli interesuje Was ta tematyka to uważam, że warto obejrzeć ten serial.

Jeden komentarz

Popełnij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *