Cykl: Harda # 1: Harda

Harda Elżbieta CherezińskaHarda królowa, czyli Świętosława Piastówna według Elżbiety Cherezińskiej.

Powieści historyczne inspirowane prawdziwą historią Polski, to dla mnie prawdziwa gratka. Dlatego nie mogłam sobie odmówić przyjemności i sięgnęłam po książkę Elżbiety Cherezińskiej pod tytułem Harda, która ma przybliżyć czytelnikom losy Świętosławy, czyli córki Mieszka I i Dobrawy.

Namiętność, walka i polityka.

Mężczyzna którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.

Sygryda Storrada.

Od pierwszej strony książki zostałam urzeczona. Bowiem autorka postanowiłam rozpocząć, powieść z „wysokiego C” i kontynuując historię Świętosławy, pokazała, że nie będzie oszczędzać w słowach, ani tym bardziej „owijać bułki w bibułkę”.

Bo czasy, w których żyła Świętosława nie należały do lekkich, łatwych i przyjemnych. W Europie Środkowej wrze. Stosunkowo „młode” chrześcijaństwo próbuje wywierać swoje wpływy na pogańskie krainy. Polityczne smaczki i osobiste urazy rządzą królami, którzy jak źdźbła na wietrze oddają swoje poparcie raz jednej, raz drugiej stronie.

HardaNo i właśnie w tym całym kociołku wojen i przepychanek wszelakich, tatuś Świętosławy (Mieszko I) marzący o potędze Polski, również rozgrywa swoją partię szachów, wykorzystując swoje ślubne i nieślubne dzieci do osiągnięcia celu. Dlatego Świętosława mimo pierwszych uniesień serca i własnych marzeń, musi wypełnić wolę ojca, który by poszerzyć swe wpływy, wysyła ją na dwór Skandynawski.

I właśnie (choć może dopiero) w tym miejscu rozpoczyna się historia niezwykłej, pewnej siebie kobiety, która ma jasno określony cel i nie boi się przedsięwziąć wszelkich możliwych środków, by go osiągnąć. Dzięki nieprzeciętnej inteligencji potrafi być jednocześnie uległą i władczą oraz wie, kiedy należy  pociągać za odpowiednie sznurki w drodze do zrealizowania własnego zadania i celu.

Dlatego jeżeli lubicie powieści historyczne, które zostają lekko „dopieszczone” przez autorów, to Harda Elżbiety Cherezińskiej, której styl narracji, tempo akcji i bohaterowie są po prostu wyśmienici, powinna przypaść Wam do gustu. Pamiętajcie tylko, żeby książki nie traktować jako źródło historyczne, a do wszystkich zdarzeń przedstawionych w książce podchodzić z lekką nutką sceptycyzmu.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Domi czyta;
Świat fantasy;

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę