Cover for UnSerious.pl
435
UnSerious.pl

UnSerious.pl

Szybkie książki i wielostronicowe samochody :)

1 day ago

UnSerious.pl
Piąteczkowe Ahoj 🙋Ostatni dzień miesiąca i jeszcze rzutem na taśmę kolejna książka do wyzwania #polskafantastykafajnajest czyli książka jak z serii #żółtegotygrysa - #CzerwoneŻniwa #trzecifront #PawełMajka #radosławrusak 😀Zapraszam na bloga i pięknego weekendu życzę 😀unserious.pl/2022/09/trzeci-front/#polskibookstagram #lubięczytać #czytaniejestsexy #terazczytam #bookstagramtopasja #czytam #zdjęciedlaksiążki #booklover #instagramczyta #bookstagrampl #kochamczytać #lubimyczytać #czytamwszędzie #bookbook #book4life #polishbookstagram #bookpic #bookstagramer #totalbooknerd #czytampierwszy #czytamlegalnie #książka ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 days ago

UnSerious.pl
Kolejna do kolekcji #polskafantastykafajnajest😉Dziś na blogu ostatnia odsłona #pomnikcesarzowejachai #andrzejziemiański 😀Cały cykl oceniam jako niezły i dobrze odcinający od trudów pracy.Zapraszam oczywiście na bloga i pięknego popołudnia życzę 🙂unserious.pl/2022/09/pomnik-cesarzowej-achai-tom-v/#książkifantasy #czytampolskichautorów #czytamlegalnie #książka #kniha #fabrykasłów #terazczytam #bookworm #booknerd #bookstagram #czytaniemymnałogiem #półkowniki #bookshelf #booklover #molksiazkowy #relax #ilovebooks #instabook #zdjeciedlaksiazki #bookshelf #fantastyka #achaja #jesień #czytampolskieksiążki #czytam #czytamwszędzie ... See MoreSee Less
View on Facebook

Kwiaty dla Algernona Daniel Keyes

Kwiaty dla AlgeronaOperacja inteligencja, czyli Kwiaty dla Algernona Daniela Keyes.

Wydawnictwo Rebis dzięki swojej serii Wehikuł czasu „wyciąga ponownie na światło dzienne” prawdziwe czytelnicze perełki. Tak jest właśnie w przypadku książki Kwiaty dla Algernona Daniela Keyes, która pierwotnie została wydana jako fenomenalne opowiadanie, a po otrzymaniu szeregu nagród zostało rozszerzone do rozmiarów powieści.

Operacja.

Charlie Gordon jest trzydziestodwuletnim, upośledzonym umysłowo mężczyzną. Pracuje w piekarni pana Donnera, a po pracy uczestniczy w zajęciach czytania i pisania na Uniwersytecie Beekmana. I to właśnie na tej uczelni zostaje dostrzeżony przez dwóch naukowców – profesora Nemura i doktora Straussa, którzy prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Łatwowierny i widzący w ludziach tylko dobro Charlie, szybko daje się namówić naukowcom na udział w eksperymencie, który sprawi, że będzie „mondry”  i jego życie w końcu się odmieni.

Pamiętnik.

Od pierwszej strony historia Charliego porusza. Wszystko przez formę pamiętnika, jaki prowadzi ten młody mężczyzna tuż przed i po eksperymencie. Dzięki czemu możemy nie tylko widzieć świat jego oczami, ale również dzielić jego reakcję i rodzące się w nim uczucia, które wywołały poszczególne sytuacje.

Smaczku całości dodawał również fakt, iż początkowe rozdziały dziennika wręcz ociekały błędami ortograficznymi i stylistycznymi. Dlatego też łatwiej było zaobserwować zmiany, jakie zaszły w Charliem po przeprowadzonym zabiegu.

Kwiaty dla AlgeronaPocząwszy od sfery piśmienniczej, gdzie naocznie możemy przekonać się, iż ten młody mężczyzna bardzo szybko się uczy i jego pamiętnik staje się nie tylko poprawny ortograficznie, ale wykorzystywany do tej pory zasób słów bardzo mocno się rozszerza.

Po tę najistotniejszą zmianę mentalną. Charlie stał się niezwykle inteligentny, ale jego rozwój emocjonalny pozostał na poziomie naiwnego, wierzącego w ludzi dzieciaka. Dzieciaka, który nagle zdał sobie sprawę, że był tylko zabawką do wykorzystywania, podbudowania własnego ego i naśmiewania się.

Dlatego teraz musi nauczyć się świata i ludzi na nowo. Niestety nikt nie jest w stanie zrozumieć tego, co czuje. Jakby tego było mało, to Charlie z dnia na dzień staje się coraz mądrzejszy i można powiedzieć, iż teraz znajduje się „po drugiej stronie barykady”. Jednak ten stan rzeczy nie przynosi mu satysfakcji, a tylko pogłębia jego frustrację i samotność.

Choć wiem, że wielu z Was odstraszy informacja, iż Kwiaty dla Algernona Daniela Keyes, to powieść z gatunku science fiction, to jednak mogę Was zapewnić, iż przede wszystkim, to niezwykle poruszająca opowieść o zagubieniu, poczuciu wyobcowania, braku zrozumienia i samotności. Powieść, która da bardzo wiele do myślenia oraz każe zadać sobie istotne i trudne pytania, dotyczące definiowanie drugiego człowieka przez pryzmat inteligencji.

Polecam bardzo mocno, bo to pozycja, którą nie tylko warto, ale trzeba przeczytać.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Dowolnik;
Kącik z książką;
Świat fantasy;
Zacofny w lekturze.

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę