Rana Wojciech Chmielarz

Rana Wojciech ChmielarzStudium zła i Rana Wojciecha Chmielarza.

Słyszałam bardzo dużo dobrego o książkach Wojciecha Chmielarza, uznanego za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy kryminalnych, ale jak to w życiu bywa „nie było mi po drodze”. Aż w końcu dojrzałam w EmpikGo powieść Rana i od razu pomyślałam, że właśnie teraz nastał ten czas, by w końcu zapoznać się z twórczością autora. ;) :D

Prywatna szkoła podstawowa na Mokotowie.

Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, samotna nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że zdobywszy pracę w poważanej szkole, los wreszcie się do niej uśmiechnął. Nic bardziej mylnego.

Żadne z nich nie chce angażować się w tę sprawę – każde z nich ma swoje powody – ale żadne z nich nie ma wyjścia. Gdyby wiedzieli, dokąd zaprowadzi ich to śledztwo, nigdy by się na to nie odważyli. Szkoła okazuje się pełna tajemnic. Podobnie jak pracujący w niej nauczyciele…

Chłód emocjonalny i przemoc w rodzinie.

Po odsłuchaniu mogę powiedzieć jedno. Książka do lekkich, łatwych i przyjemnych nie należy. Wszystko przez to, iż porusza wiele niewygodnych tematów od emocjonalnej przemocy w rodzinie, przez rodzicielski chłód, mobbing w pracy, realia niektórych polskich ekskluzywnych prywatnych szkół, małżeńska zdrada, sex za pieniądze czy alkoholizm. Ta wybuchowa mieszanka „uderza w twarz” i daje wiele do myślenia. Choć muszę przyznać, iż to końcowe „wybielanie” zostało wepchnięte trochę jakby na siłę i nie było tu absolutnie potrzebne.

Kryminalnie.

Jeżeli chodzi o wątek kryminalny, to nie powala on na kolana, ale jest dość dobrze i logicznie poprowadzony. Sam zaś finał zasłużył na moje uznanie. ;)

Podsumowując. Po tych wszystkich „achach i echach” spodziewałam się trochę „wyższej półki”, a otrzymałam po prostu niezły kryminał z bardzo trudnymi relacjami społecznymi w tle. Dlatego, jeżeli macie ochotę zmierzyć się z trudnymi tematami, to Rana Wojciecha Chmielarza powinna sprostać waszym wymaganiom. Polecam szczególnie w audiobooku, bo Grzegorz Damięcki czytając robi naprawdę dobrą robotę. :)

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Koczowniczka o książkach;
Książki Sardegny;
Spadło mi z regała;

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę