• Home
  • Sensacyjnie
  • Cykl: Ukryta sieć # 1: Cokolwiek wybierzesz Jakub Szamałek

Cykl: Ukryta sieć # 1: Cokolwiek wybierzesz Jakub Szamałek

Cokolwiek wybierzesz Jakub SzamałekW internecie nic nie ginie — Cokolwiek wybierzesz Jakub Szamałek.

Audiobooka z książką Cokolwiek wybierzesz Jakuba Szamałek, dosłownie „wyscrollowałam” w aplikacji Empik Go. Przyznaję szczerze, że jakoś nie odnotowałam tej pozycji na rynku, a że pomysł z opisu na fabułę wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłam dać tej książce szansę.

Śmierć Buczka.

Opis fabuły, który mnie zaintrygował, pozwalam sobie zamieścić poniżej.

Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.

Thriller „na czasie”.

Podeszłam do tego audiobooka trochę neutralnie oraz z lekkim zaciekawieniem i muszę przyznać, że po odsłuchu jestem zadowolona.

Wszystko przez to, iż autor bardzo fajnie połączył zagadkę kryminalną z sensacyjną plotką wprost z brukowca. Pokazał mechanizm tworzenia i działania skandalicznych newsów oraz ich sposób na „utrzymywanie się na powierzchni”.

Do tego sama intryga była wręcz z najwyższej półki. Od początku wzbudzała ekscytację i spore emocje, a z każdą minutą i nowymi informacjami tajemnica wydawała się jeszcze bardziej nieprzewidywalna i bardzo mroczna. Duża w tym zasługa niejednoznacznych i bardzo ciekawie wykreowanych bohaterów. Ich zachowanie na każdym etapie książki wzbudza różne emocje, nakierowuje powoli na rozwiązanie i prowadzi do bardzo trudnego finału.

No i jeszcze sam problem cybeprzestępczości. Ten został dobrze ukazany na przykładzie głównej bohaterki, która jak większość użytkowników sieci, korzysta z niej z pewną swobodą, nie dbając o zostawiane w niej informacje. Z jednej strony jest nam jej żal, że „prześladowca” tak zabawił się jej kosztem, z drugiej podziwiamy za niezłomność i odwagę w dążeniu do celu. Oczywiście gdzieś tam w międzyczasie pojawia się także myśl, czy samemu w sposób należyty dbamy o swoją prywatność w sieci.

Czytał Błażej Olma.

Jeżeli chodzi o lektora, to jak dla mnie po prostu „odczytał książkę”. Oczywiście ma to swoje plusy, bo nie przeszkadzał fabule, ale czasem lekkie emocje, przyspieszenie pewnych kwestii w mojej ocenie, czasem pomaga odbiorze lektury.

Podsumowując. Cokolwiek wybierzesz Jakuba Szamałek to bardzo dobry i wstrząsający thriller z bardzo dobrą fabułą oraz nietuzinkowymi bohaterami. Polecam wielbicielom tego gatunku!

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Czytam bo lubię;
Myśli i słowa wiatrem niesione;

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę