Pan światła Roger Żelazny

Pan światła Roger ŻelaznyBezwzględni bogowie i Pan światła Roger Żelazny.

Od jakiegoś czasu chciałam zapoznać się z twórczością Rogera Żelaznego. Amerykańskiego pisarza science fiction i fantasy, który zasłynął tym, iż często wykorzystywał w swych powieściach motywy z różnych światowych mitologii. Dlatego wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po powieść z motywem hinduskiej mitologii pod tytułem Pan Światła.

Gdzieś w odległej galaktyce…

Ziemia jest daleko. Na skolonizowanej planecie grupa ludzi zyskała kontrolę nad środkami techniki i zyskała nieśmiertelność. Teraz rządzą tym światem jako bogowie hinduistycznego panteonu – Brahma, Kali, Kriszna, a także ten tego, którego kiedyś nazywali Buddą, a który teraz odważa się wystąpić przeciwko ich tyranii, i nazywa się Mahasamatmanem, Poskromicielem Demonów, Panem Światła.

Hinduska mitologia.

To nie jest powieść lekka, łatwa i przyjemna. Wymaga sporej dawki skupienia i „operowaniu w głowie” mnóstwem nazw oraz pamiętania o szeregu powiązań, które zostały poruszone na różnych etapach powieści. Dlatego z góry mogę powiedzieć, iż nie spodoba się każdemu.

Pan światła Roger ŻelaznyJednak jeżelibyście chcieli poświęcić tej historii choć chwilę, to odnajdziecie w niej bardzo plastycznie oddaną drogę do „zdobycia” boskości. Dodatkowo autor również w sposób dosadny pokazał oraz podkreślił rolę buntownika i męczennika, który postanowił poświęcić siebie dla dobra ogółu.

A wszystko to w klimacie dawnych hinduistycznych poematów epickich przeplatanych lekką nutką postapokaliptycznej opowieści.

Podsumowując. Pan światła Roger Żelazny to niezwykle intrygujący kawałek fantastyki, która na pierwszym miejscu stawia historię i bohatera, a nie pędzącą akcję. Do tego wymaga sporej dozy skupienia i odrobiny wiedzy z zakresu hinduskiej mitologii.

Dlatego, jeżeli macie ochotę na odrobinę fantastyki pełnej mitycznych bóstw, to śmiało spoglądajcie w kierunku tej pozycji. Polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:
Czytam postapo z unSerious.pl
Czytam postapo z unSerious.pl // banner

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę