Cykl: Sam Porter # 1: Czwarta małpa J. D. Barker

Czwarta małpa J.D. Barker“Nie czynię nic złego” – Czwarta małpa J.D. Barker.

Kto z Was nie kojarzy słynnej rzeźby znajdującej się Japonii, w świątyni Tōshō­gū w Nikkō przedstawiającej trzy mądre małpy niech pierwszy rzuci kamień. ;) Mizaru – zakrywa oczy i nie widzi nic złego, Kikazaru – zakrywa uszy i nie słyszy nic złego oraz Iwazaru – zakrywa usta i nie mówi nic złego, na stałe wpisały się w kanon nie tylko japońskiej, ale także europejskiej kultury. Dlatego też książka pod tytułem Czwarta małpa wzbudziła moje zainteresowanie tytułem. Chęć przeczytania spotęgowała zaś informacja, iż autor J.D. Barker porównywany jest do samego Deana Koontza czy Stephana Kinga, a także był nominowany do nagrody Brama Stokera w 2014 roku ze swoją debiutancką książką Forsaken.

Seryjny zabójca #4MK.

Tajemniczy seryjny morderca ukrywający się pod pseudonimem Zabójca Czwartej Małpy #4MK nie żyje. Przynajmniej wszystko wskazuje na to, iż mężczyzna, który wpadł pod koła autobusu i zginął na miejscu, jest tym którego od pięciu lat bezskutecznie próbował zidentyfikować detektyw chicagowskiej policji Sam Porter.

Niestety koszmar policji nie zakończył się wraz ze śmiercią zabójcy. Ten bowiem tuż przed incydentem zdążył jeszcze porwać 15 – letnią dziewczynę. Czy uda się ją uratować i odkryć motywy, jakimi kierował się #4MK?

Strony pamiętnika i współczesna akcja.

Uwielbiam thrillery, w których mam poczucie, że napięcie rośnie z każdą kolejną stroną. Ja zaś nie mogę się oderwać od książki, bo mam wrażenie, że już za chwilę coś się wydarzy i mimo opadających powiek pochłaniam kolejny rozdział.

Czwarta małpa J. S. BarkerCzwarta małpa całkowicie spełniła moje oczekiwanie w tej materii. To ściganie się z czasem, by odnaleźć nastolatkę, podsuwanie fałszywych tropów i wodzenie za nos przy jednoczesnym bardzo logicznym prowadzeniu śledztwa było rewelacyjne.

Do tego prowadzenie akcji poszukiwawczej zazębionej z retrospekcjami z pamiętnika #4MK powodowały dodatkowy dreszczyk emocji. Tak, te próby„wchodzenie w głowę”, nawiązanie do dzieciństwa oraz poszukiwanie powodu – traumy jaka mogła wpłynąć na obecne zachowanie seryjnego mordercy, zawsze powoduje lekkie rozbicie.

#4MK.

Wszystko przez to, iż z jednej strony czytając o tym, jakie życie miał antagonista zaczynamy odczuwać współczucie. Z drugiej zaś obserwując to okrucieństwo, którego dzieje się za sprawą jego osoby, mamy ochotę sami potraktować go dokładnie w ten sam sposób, w jaki on traktował swoje ofiary.

Podsumowując. Jest oryginalnie i mroczno. Zawiła intryga i liczne zwroty akcji potrafią zaś przyprawić o gęsią skórkę. Czwarta małpa J.D. Barkera to świetny thriller, który każdy wielbiciel gatunku powinien przeczytać.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Cząstka mnie;
Czworgiem oczu;
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwu Czarna Owca.
Wydawnictwo Czarna Owca

14 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę