Błyskawiczna wypłata, czyli szóste spotkanie z Milicjantami z Poznania Ryszarda Ćwirleja.
Teoś Olkiewicz i jego ekipa stali się nieodłączną częścią mojego książkowego światka. ;) Dlatego z przyjemnością spędziłam z nimi ponownie godzin kilka, słuchając audiobooka Błyskawiczna wypłata Ryszarda Ćwirleja, który czyta wybornie Leszek Filipowicz.
Poznań, czerwiec 1982 r.
Milicjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego pod kierunkiem porucznika Marcinkowskiego rozpoczynają nową sprawę. Muszą ująć sprawców zuchwałego napadu na furgonetkę z pieniędzmi.
Ponieważ przestępcy najprawdopodobniej będą chcieli nabyć na czarnym rynku zachodnią walutę, milicjanci postanawiają przeniknąć do środowiska poznańskich cinkciarzy. Młody podporucznik Brodziak, który podejmuje się tego zadania, nie ma pojęcia, że rozpoczyna się tam właśnie brutalna wojna o wpływy.
W tym samym czasie milicja w Pile bada sprawę upozorowanego samobójstwa emerytowanego funkcjonariusza SB. Obie sprawy zaczynają się łączyć w zaskakujący sposób. Chorąży Olkiewicz, który przybył z Poznania, odkrywa, że w to wszystko zaangażowani są jego dawni pracodawcy z SB i wkrótce zostaje wplątany w niebezpieczną grę.
Mistrzostwa świata w piłce nożnej.
Kolejny, może nie wybitny, ale bardzo fajnie się słuchający odcinek Milicjantów z Poznania.
Zagadka z napadem na konwój nie zrobiła może na mnie odpowiedniego wrażenia, przez to, iż trochę miałam problem, z tym że milicjanci, zamiast za wszelką cenę łapać morderców kolegów, po prostu siedzą i dywagują, kiedy, jak i gdzie odbędzie się wymiana złotówek na dolary.
Natomiast cała otoczka PRL-owa, w której główne skrzypce w tym odcinku odgrywał Mundial w Hiszpanii, przyprawiała mnie o uśmiech na twarzy i przypomniała rozmowy z rodzicami, którzy snuli opowieści o zabieranych paszportach, Pewexach, kolejkowych znajomościach i znikających na klatce schodowej żarówkach.
Dlatego jeżeli macie ochotę powspominać trochę minione czasy, niekoniecznie przy śledziku i wódeczce, to Błyskawiczna wypłata Ryszarda Ćwirleja powinna Wam się spodobać.
Polecam fanów kryminałów neomilicyjnych i miłośnikom PRL-owych klimatów.
No Comment! Be the first one.