Społeczne wykluczenie i Widzialna ciemność Williama Goldinga.
Wiliama Goldinga — brytyjskiego pisarza i laureata Nagrody Nobla z 1983 roku — kojarzę przede wszystkim, ze znanej szerokiej publiczności powieści Władca much. Dlatego z zaciekawieniem podeszłam do wznowionej właśnie przez wydawnictwo Zysk i Sk-a mniej znanej, acz równie ciekawej powieści autora pod tytułem Widzialna ciemność.
Matty, Sophy i Toni.
Na kartach książki pojawiają się jeszcze dwie podobnie zagubione osoby – siostry bliźniaczki Sophy i Toni. Pierwsza wykorzystuje swoją urodę, by zdobywać władzę nad mężczyznami, druga wikła się w przemoc i terroryzm. Splatając ze sobą ich losy, Golding mistrzowsko ukazuje sprzeczność pomiędzy pozorami i rzeczywistością, zewnętrznym wyglądem i światem wewnętrznym bohaterów.
Trzy części.
Widzialna ciemność Williama Goldinga nie jest powieścią łatwą, którą czyta się z uśmiechem na twarzy. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że jest to powieść trudna nie tylko pod względem tematycznym, ale również pod względem pisarskim.
Sporo w niej chaosu czy przeskoków myślowych, które momentami powodują zamęt w głowie i każą się zastanowić nie tylko nad treścią powieści, ale też i nad tym, czy jako czytelnik, właściwie odebrałam przestawioną przez autora sytuację.
Czy właściwie spoglądam na cudem ocalałego Matty’ego, który całe swoje życie musi zmagać się ze społecznym wykluczeniem? Czy śmiem oceniać zachowanie Toni i Sophy, które nie doznały miłości rodzicielskiej? Czy mogę punktować je za to, że dzięki urodzie jedna z nich próbuje manipulować mężczyznami, a druga postanowiła zabawić się w terroryzm?
Czy to całe bagno, w które wdepnęliśmy dzięki bohaterom, które uwypukliło, to co w ludziach najgorsze, czegoś nas nauczy?
Reasumując. Widzialna ciemność Williama Goldinga to niezwykle trudna w odbiorze, niezbyt optymistyczna, ale jednocześnie intrygująca książka, która daje bardzo wiele do myślenia i ukazuje ludzką naturę od tej najgorszej strony.
Polecam wszystkim, którzy lubią powieści trudne i pełne wyzwań dla serca i duszy.
No Comment! Be the first one.