• Home
  • Inne
  • Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania

Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania

Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisaniaByła uczennica Kurta Vonneguta — Suzanne McConnell przedstawia Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania.

Kurta Vonneguta, amerykańskiego pisarza i publicystę poznałam, lepiej czytając Syreny z Tytana i od tego momentu, polubiłam się z nieszablonowym stylem i humorem autora. Dlatego też, choć nie jestem wielbicielką takich pozycji, mocno zainteresowałam mnie książka uczennicy mistrza — Suzanne McConnell — która w Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania pokazała inne oblicze mistrza literatury.

Tajniki sztuki pisarskiej jednego z największych pisarzy XX wieku.

Suzanne McConnell, była uczennica Kurta Vonneguta, ukazuje nowe oblicze mistrza literatury amerykańskiej – jako nauczyciela pisania. Vonnegut nieraz w swoich powieściach, esejach i wypowiedziach poruszał zagadnienia związane z pisarskich rzemiosłem, jednak nigdy wcześniej nie ukazała się książka w całości poświęcona jego naukom. McConnell zręcznie przeprowadza czytelnika przez labirynt wskazówek pisarza, przywołując doświadczenia z życia Vonneguta, opowiadając anegdoty o nim i pokazując, w jaki sposób wszyscy możemy skorzystać z jego mądrości.

Powieści Vonneguta przetrwały próbę czasu i nadal wpływają na nowe pokolenia odbiorców i twórców, urzekając każdego niezrównaną ironią, ciętym językiem oraz trafnymi i nadal aktualnymi diagnozami dolegliwości współczesnego społeczeństwa. Książka McConnell to nowe spojrzenie na twórczość autora, którego rady przydadzą się czytelnikom, pisarzom, nauczycielom i wszystkim innym.

„Wspomiennik”

Sięgając po Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania Suzanne McConnell nie do końca wiedziałam, czego po tej pozycji mogę się spodziewać. Z jednej strony byłam ciekawa porad mistrza, ale z drugiej bałam się prezentowanego w podobnych tytułach „sztywniactwa”.

Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania

Dlatego też byłam bardzo przyjemnie zaskoczona tym, co otrzymałam.

Gdyż z jednej strony, jest to luźno poprowadzony poradnik, z tekstami z warsztatów prowadzonych przez mistrza, który nie strofuje Cię, za każde popełnione zdanie, a wręcz mocno zachęca, do bycia, po prostu sobą.

A z drugiej, jest to niesamowita „podróż” po życiu autora, która uświadamia nam, jego czytelnikom nie tylko jak kształtowały się i jaką drogę musiały przejść, jego powieści na przestrzeni lat, ale także jaki wpływ miały na niego wydarzenia i otoczenie, w którym przebywał.

Reasumując. Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania Suzanne McConnell jest nie tylko poradnikiem, ale również pięknym hołdem dla autora. Dlatego bardzo polecam tę pozycję fanom autora, bo dzięki tej książce będziecie mieć niezwykłą szansę na jeszcze bliższe poznanie mistrza.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę