Natura Śródziemia J.R.R. Tolkien

Natura ŚródziemiaNotatki Tolkiena na temat mitologii Śródziemia, czyli Natura Śródziemia Carl F. Hostetter, J.R.R. Tolkien.

Jako fanka Śródziemia i jego bohaterów, każdą pozycję traktującą o tym fantastycznym uniwersum przyjmuję wręcz z wypiekami na twarzy. Dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok zredagowanej przez Carla F. Hostettera publikacji pod tytułem Natura Śródziemia, gdzie autor zebrał ostatnie pisma wielkiego J.R.R. Tolkien a na temat Śródziemia.

Późne notatki wraz z komentarzami.

Nie będę Wam dokładnie opisywać rozdziałów, a tylko podrzucę dla ciekawskich, jaki podział na części został zastosowany przez Carl F. Hostettera przy zbieraniu i przedstawianiu materiałów do tej książki:.

  • CZĘŚĆ PIERWSZA.
    Czas i starzenie się;
  • CZĘŚĆ DRUGA.
    Ciało, umysł i dusza;
  • CZĘŚĆ TRZECIA
    Świat, jego krainy i ich mieszkańcy.

Dla wielbicieli.

Pierwsza myśl, jak dopadła mnie podczas czytania Natury Śródziemia, to to, że ta pozycja jest niezwykła i może być doskonałym uzupełnieniem wiedzy o Śródziemiu.

Zaraz po tym bardzo wzniosłym stwierdzeniu, stwierdziłam jednak, że nie jest to pozycja dla każdego, ale jedynie dla wielbicieli autora i całego uniwersum.

Natura ŚródziemiaBo trzeba na prawdę kochać Śródziemie, by „zanurzyć się” w tych wszystkich detalach i dywagacjach autora. Trzeba wczuć się w rolę i razem z Tolkienem w Części Pierwszej przyjrzeć się dojrzewaniu, rozmnażaniu i starzeniu się elfów czy pokusić się o przeliczanie elfich lat na ludzkie lub odwrotnie.

Trzeba zaangażować ciało i umysł z Części Drugiej, by filozoficznie spojrzeć na całe Śródziemie i przy okazji dowiedzieć się, że Aragorn nie powinien mieć brody. ;)

I w końcu wraz z mieszkańcami Śródziemia z Części Trzeciej poczytać kilka słów o gospodarce elfów i dowiedzieć się, jak wytwarza się lembasy.

Reasumując. Jeżeli jesteście fanami Tolkiena i jego uniwersum, to Natura Śródziemia Carl F. Hostettera, jest pozycją, której nie możecie przeoczyć.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę