• Home
 • Zona
 • Ranking zajebistości Metro 2033 by unSerious.pl

Ranking zajebistości Metro 2033 by unSerious.pl

Ranking zajebistości Metro 2033 by unSerious.plRanking zajebistości Metro 2033 by unSerious.pl

Gdy rozpoczęłam czytanie ostatniej książki z Uniwersum Metro 2033, na Twitterze pojawiła się idea stworzenia rankingu najlepszych powieści z tego Uniwersum. Od razu zapaliłam się do tego pomysłu, ale oczywiście okazało się, że wyłonienie „najlepsiejszych” tytułów Uniwersum Metro 2033, to jest dość ciężki orzech do zgryzienia.

Szczególnie iż pierwsze tytuły Metro czytałam w 2015 roku i trochę od tego czasu wyleciało mi już z głowy. Dlatego podeszłam do całego zadania metodycznie. ;) Powoli czytałam swoje notki, do których robiłam notatki oraz dawałam punkty w Excelu i tak powstał, bardzo subiektywny Ranking zajebistości Metro 2033 by unSerious.pl

Na wstępie spieszę nadmienić, iż z całej „zabawy”, wyłączyłam oczywiście samo Metro 2033 Dimitry Gluhhovskiego, jako pierwowzór oraz wszystkie wydane w Polsce cykle opowiadań. Dodatkowo pozwoliłam sobie „wrzucić do jednego worka”, wszystkie książki Metra, nie zawracając sobie głowy podziałem na UM2033, UM2034 i UM2035.

Podium rankingu zajebistości Metro 2033 by unSerious.pl

 

2. Wieża Robert J. Szmidt

1. Riese Robert J. Szmidt

3. Otchłań Robert J. Szmidt.

Wieża // Ranking zajebistości Metro 2033 Riese Robert J. Szmidt // Ranking zajebistości Metro 2033 Otchłań // Ranking zajebistości Metro 2033

Jak widać na załączonym obrazku, podium obsadził Robert J. Szmidt z trylogią Nowa Polska — dlatego też pozwoliłam sobie nie opisywać każdej książki osobno, a ocenić całą trylogię.

Trylogię, której akcja mimo tego, że nie rozgrywa się w tunelach metra, to jednak powala pomysłem, umiejscowieniem i podziałem na różne frakcje w każdej odsłonie.

Dodatkowo każda z tych powieści ma niesamowity,  taki typowo postapo gęsty klimat. No i chyba, co dla mnie osobiście najważniejsze,  ma bohatera, za którym chce się podążać do samego końca.

Poza bohaterem, klimatem i pomysłem, sporą ilość punktów dla poszczególnych części cyklu zdobyła również „zabawa” z mutantami oraz niesamowicie poprowadzona akcja, która na każdym kroku prosiła się o oklaski.

Miejsca od 4 do 10.

4. Piter. Wojna Piter. Wojna Szymun Wroczek

Ewidentnie mam słabość do Ubera, bo ten bohater zebrał całkiem solidną ocenę w całym zestawieniu. Do tego muszę przyznać, że książka ma świetnie poprowadzoną akcję, odczuwalny duszny klimat metra i budzące grozę mutanty.
W sumie jedynie czego mi zabrakło w tym tytule, to pochylenia się na zamiarami wrogiej frakcji i tylko dlatego Szymun Wroczek minął się z moim podium. ;)
5.  Dziedzictwo przodków Dziedzictwo przodków Suren Cormudian.

Tu chwycił mnie mocno pomysł w klimacie postapo, „pomerdany” lekko z tajemnicami II Wojny Światowej i wyprowadzenie akcji poza tunele metra. Bohaterowie też swoje dorzucili do pieca, choć przyznaję, brakowało mi w tej odsłonie trochę „słodziaków” w postaci mutantów. ;)
6. Metro 2035 Metro 2035 Dimitry Glukhovsky

Do 2035 powrócił klimat, który znany był z protoplasty Metra 2033. Jest sporo fajnych mutantów i dojrzalszy Artem. Akcja do ułomków nie należy, choć momentami może zamulać.
7. Prawo do użycia siły Prawo do użycia siły Denis Szabałow

Szabałow kupił mnie pomysłem, gdzie społeczność, która odnalazła swój nowy świat w schronie, nie chce za żadne skarby go opuszczać. Oczywiście szkoleni są Stalkerzy „na później” i przy okazji tego szkolenia oraz późniejszej akcji, sporo możemy dowiedzieć się o samym szkoleniu, wszelkiej maści broni i innych tego typu zabawkach.
Kolejnym plusem dla tej pozycji było również dwutorowe poprowadzenie akcji, ale niestety pozycja w kwestii prowadzonej przez schron wojenki, straciła trochę punktów do konkurencji. ;)
8. Prawo do życia Prawo do życia Denis Szabałow

W drugiej odsłonie cyklu Szabałowa spodobało mi się to, że książka postawiła na bohatera Stalkera z całym pakietem rozterek dotyczącym zabijania innych ludzi. Dodatkowo sam pomysł wyprawy do Bractwa, też miał swoje plusy. Jedynie co bym poprawiła, to samo tempo akcji, bo takie momentami trochę niemrawe było. ;)
9. Wędrowiec - Suren Cormudian Wędrowiec Suren Cormudian

Ta osłona Uniwersum zjednała sobie moją przychylność świetnym klimatem, ciężkim powietrzem tuneli, ciasnotą i dreszczykiem emocji związany z tym, co czai się w ciemności. Humorystyczna fabuła wraz z bohaterami wypadły również mocno ciekawie. Ogólnie takie mocno solidne czytadło ze świata Uniwersum Metro2033 z wartką akcją, nowymi ciekawie przedstawionymi mutasami i bohaterami.
10.
Za horyzont Za horyzont Diakow Andriej

Co spodobało mi się mocno w książce Diakowa, to mrok, klimat postapo i relacje między bohaterami. Trochę słabiej wypada język, ale mutanty oraz pomysł niwelują trochę te stylistyczne niedogodności. ;)

Jak się Wam podoba moja pierwsza dziesiątka? Zmienilibyście kolejność, a może w Waszej topce znalazłyby się inne książki UM2033?

Miejsca od 11 do 26 w fotograficznym skrócie.

11. Piter. Bitwa Bliźniaków Szymuna Wroczek 12. Do światła Andrej Diakow 13. Czerwony Wariant Siergieja Niedorub 14. Piter Szymuna Wroczek
Piter. Bitwa Bliźniaków Do światła Czerwony wariant Sergiej Niedorub Piter
15.  W mrok Diakow Andriej 16. Człowiek obiecany Pawła Majka 17. Achromatopsja Artur Chmielewski 18. Krucjata dzieci Tullio Avoledo
W mrok Człowiek obiecany Achromatopsja Krucjata dzieci
19. Dzielnica Obiecana Paweł Majka 20. Prawo do zemsty Denis Szabałow 21. Metro 2034 Dimitry Glukhovsky 22. Mutant Andriej Butorin
Dzielnica obiecana Prawo do zemsty Metro 2034 Mutant Andriej Butorin
23. Korzenie niebios Avoledo Tullio 24. Ciemne tunele Siergiej Antonow 25. Droga stali i nadziei Dmitrij Manasypow 26. Mrówańcza Rusłan Mielnikow
Korzenie niebios Ciemne tunele Droga stali i nadziei Mrówańcza

4 komentarze

 • xpil

  23 lutego 2023 at 19:39

  Próbowałem się zabrać za tę serię, ale poległem na pierwszej części i odłożyłem “na później” (czyli pewnie nigdy). Co dziwniejsze, jego “FUTU.RE” spodobało mi się nadzwyczaj, więc to raczej nie kwestia samego autora tylko konkretnego tekstu.

  Odpowiedz
  • Sylwka

   27 lutego 2023 at 16:01

   Może to nie był dobry czas i miejsce na Metro, albo jednak ten klimat do Ciebie nie przemawia. Spróbuj z inną książką Uniwersum. Jak “nie wejdzie”, będziesz miał odpowiedź.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę