Para w ruch Terry Pratchetta, czyli Moist von Lipwig po raz trzeci.
Nadeszła wiekopomna chwila. Moje trzecie spotkanie ze Światem Dysku Terry Pratchetta (dla tych, którym numeracja się nie zgadza, napiszę, iż Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury nie otrzymały osobnej notki na blogu ;)) zakończyło się happy endem. ;) Zapraszam więc na ostatnią wspólną podróż pociągiem do Ankh-Morpork, gdzie działanie rozpoczął człowiek z kaszkietem i suwakiem logarytmicznym i poszła Para w ruch.
Żelazna belka.
Moist von Lipwig nie należy do miłośników ciężkiej pracy. Oczywiście, kierując Urzędem Pocztowym, Królewskim Bankiem i Mennicą wnosi swój wkład, ale polega on głównie na słowach. A słowa na szczęście nie są zbyt ciężkie i rzadko wymagają smarowania. Jednakże Moist bardzo lubi pozostawać przy życiu, co sprawia, że nowa oferta Vetinariego jest trudna do odrzucenia…
Para idzie w ruch nad światem Dysku, a jej poganiaczem jest pan Simnel, człowiek z kaszkietem i suwakiem logarytmicznym, mający ciekawy układ z sinusem i cosinusem. Jeśli Moist chce się utrzymać na torze, musi się zmierzyć z wiadrami smaru, człowiekiem, który niekiedy zrzuca pracowników ze schodów i grupą mocno rozgniewanych krasnoludów…
Rewolucja przemysłowa i równouprawnienie.
Tam gdzie znajdzie się Moist von Lipwig, tam pojawia się pewien schemat prowadzenia akcji i reakcji. ;)
Jest szybko, dynamicznie i mocno energetycznie. To zaś w przypadku nowych idei, które buchają pod kopułami wynalazców niczym para, jest wręcz niezbędne do osiągnięcia sukcesu. ;) Sukcesu, który musi mierzyć się nie tylko z irracjonalnymi lękami ludzkimi, które bronią się przed nieznanym, ale również wszelkiej maści teoriami spiskowymi, które próbują wszystkie nowinki po prostu zatrzymać.
Sama rewolucja przemysłowa i ludzie z suwakami logarytmicznymi, to nie jedyna tematyka tej odsłony Świata Dysku. Gdyż Pratchett, jako doskonały obserwator rzeczywistości, ponownie pochylił się nad równouprawnieniem. W swoim stylu, z dużą dawką ironii skupił się nad walką wśród różnych ras i soczyście wypunktował wszystkie dobrze znane nam stereotypy.
Wsiadajcie więc do pociągu zwanego Świat Dysku i niech rewolucja przemysłowa przedstawiona w Parze w ruch będzie z Wami . ;)
Polecam, nie tylko fanom autora!
No Comment! Be the first one.