• Home
 • Fantastycznie
 • Cykl: Historia Śródziemia # 1: Księga zaginionych opowieści. Część 1

Cykl: Historia Śródziemia # 1: Księga zaginionych opowieści. Część 1

Księga zaginionych opowieści część IKsięga zaginionych opowieści. Część 1, czyli pierwszy tom Historii Śródziemia J.R.R. Tolkiena.

Jako wielka fanka Tolkiena, na wieść o polskim wydaniu Historii Śródziemia niemal zapiszczałam z radości. Choć nie ukrywam, że razem z radością pojawiły się też pewna nerwowość i pytanie. Czy tak długo wyczekiwana książka spełni moje dość wygórowane oczekiwania? Na szczęścia jak tylko Księga zaginionych opowieści. Część 1 znalazła się w moich rękach, wszystkie moje obawy ulotniły się jak kamfora, a ja z ogromną przyjemnością zasiadłam do jej lektury.

Dziesięć opowieści wraz z komentarzami.

Standardowo nie będę Wam streszczać opowiadań, ale pozostawię tu tylko ich tytuły.

 1.  Dworek Zabawy Utraconej;
 2. Muzyka Ainurów;
 3. Przybycie Valarów i budowa Valinoru;
 4. Skowanie Melka;
 5. Przybycie elfów i powstanie Koru;
 6. Kradzież klejnotów przez Melka i mrok nad Valinorem;
 7. Ucieczka Noldolich;
 8. Opowieść o Słońcu i Księżycu;
 9. Ukrycie Valinoru;
 10. Opowieść Gilfanona:
  gorzki los Noldolich i nadejście człowieka.

A Śródziemie powstawało tak. :)

Jak pisałam powyżej, trochę obawiałam się, że moja podróż do początków Śródziemia może nie wypaść zadawalająco. Jednak moje obawy były całkowicie nieuzasadnione.

Księga zaginionych opowieści część IChoć muszę przyznać, że książka — składająca się z opowiadań powstałych około 1917 roku — do najłatwiejszych (podobnie jak  Silmarillion) nie należy. Gdyż opowieści są bardzo złożone i mocno szczegółowe, a do tego ich język do najprostszych nie należy.

Z pomocą czytelnikowi w komentarzach rusza syn autora Christopher. Ten uszczegóławia pewne sytuacje i pokazuje jakimi ścieżkami poruszała się historia, do jej ostatecznego kształtu zawartego w Silmarillionie.

I to właśnie dzięki tym wszystkim wnikliwym przypiskom cudownie było przypatrzeć się procesowi twórczemu i odkrywać „kształtowanie” się Śródziemia.

A także „poczuć na własnej skórze”, iż  nie był to proces łatwy. Na co wskazują nie tylko zmiany imion poszczególnych bohaterów, ale również różne wersje poszczególnych wydarzeń, które poznajemy dzięki zawartym w książce listom, wierszom czy innym poematom.

Reasumując. Jeżeli jesteście fanami Tolkiena i wykreowanego przez niego świata, to Księga zaginionych opowieści. Część 1 wspaniale wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka jest tą pozycją, której nie może zabraknąć na Waszej półce.

Gorąco polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę