Lustrzana Kraina Carole Johnstone

Lustrzana krainaNawiedzony dom, Sinobrody oraz bliźniaczki jednojajowe El i Cat, czyli Lustrzana Kraina Carole Johnstone.

Rekomendacja niekwestionowanego mistrza grozy Stephena Kinga bywają czasem mocno nietrafione (patrz Dziewczyna z pociągu ;)). Jednak postanowiłam dać po raz kolejny szansę jego polecajce i sięgnęłam po debiutancką powieść pochodzącej ze Szkocji Carole Johnstone pod tytułem Lustrzana kraina.

Dwanaście lat później…

Cat mieszka w Los Angeles, z dala od okazałego, gotyckiego domu w Edynburgu, w którym dorastała wraz z siostrą El. W dzieciństwie wymyśliły Lustrzaną Krainę – mroczne miejsce w spiżarni, zamieszkałe przez piratów, czarownice i klaunów. Teraz Cat rzadko wspomina o rodzinnym domu i o tym, że El mieszka tam teraz ze swoim mężem.

Jednak kiedy El ginie w tajemniczych okolicznościach, Cat musi wrócić do Edynburga. Stary dom wciąż jest pełen ciemnych zakamarków, a Cat na każdym kroku napotyka dawne tajemnice i przerażające duchy z przeszłości – ktoś (El?) pozostawił jej wskazówki, które mają doprowadzić do Lustrzanej Krainy, gdzie pozna całą prawdę…

Teraz i kiedyś.

Po odłożeniu książki na moje usta cisnęło się tylko jedno słowo — WOW! I to, mimo iż przejrzałam autorkę i przy ostatniej scenie uśmiechałam się pod nosem, myśląc „mam Cię”.

Lustrzana kraina

Przyznaję, Carole Johnstone świetnie budowała napięcie, splatając ze sobą przeszłość i teraźniejszość. Dzięki czemu wszystkie nawiązania do baśniowego dzieciństwa El i Cat w początkowej fazie wydają się być niczym piękny sen, napędzany cudowną dziecięcą wyobraźnią.

Bo to właśnie ta wyobraźnia i stworzona w nieużywanej pralni magiczna Lustrzana kraina, pozwoliły przetrwać Cat i wyprzeć dramat, który odgrywał się pod dachem jej rodzinnego domu. Dramat, który po tragicznym zaginięciu/śmierci jej bliźniaczej siostry El, dzięki tajemniczym podpowiedziom, jak kropla drąży skałę i powoli „wypływa” na powierzchnię.

Co działo w gotyckim domu w Edynburgu teraz i kiedyś nie zdradzę, ale nadmienię, iż Lustrzana kraina bardzo dobrze opowiada o traumatycznej przeszłości, trudnych siostrzanych relacjach i toksycznych związkach.

Dlatego jeżeli macie ochotę na bardzo dobry, mroczny, wręcz wstrząsający thriller psychologiczny, w którym atmosfera zagęszcza się z każdą kolejną stroną, a akcja napędzana jest kolejnymi tajemnicami, to Lustrzana Kraina Carole Johnstone jest powieścią w sam raz dla Was.

Polecam szczególnie na długie jesienne i zimowe wieczory!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję: Wydawnictwu Zysk i S-ka

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę