Cykl: Aneta Nowak # 4: Naga prawda

Naga prawda Ryszard ĆwirlejNaga prawda Ryszarda Ćwirleja, czyli ambitna podkomisarz Aneta Nowak znowu w akcji.

Polubiłam zadziorną ambitną panią podkomisarz — Anetę Nowak. Dlatego nie mogłam odmówić sobie przyjemności kolejnego spotkania z nią oraz jej kolegami po fachu i sięgnęłam po najnowszą powieść Ryszarda Ćwirleja pod tytułem Naga prawda, którą bardzo fajnie „podaje” Leszek Filipowicz.

Covid-19, martwa kobieta i tatuaż.

Styczeń 2020 roku. Miejski urzędnik, po suto zakrapianej alkoholem imprezie, budzi się u boku martwej nagiej kobiety. Rana na szyi nieznajomej nie pozostawia żadnych wątpliwości – kobieta została zamordowana. Do przerażonego tym makabrycznym odkryciem mężczyzny zaczynają docierać strzępki wspomnień – przypomina sobie, że kilka godzin wcześniej poznał denatkę w pubie. Wkrótce otrzymuje dziwny telefon – tajemniczy rozmówca oferuje mu wyjście z tej fatalnej sytuacji.

Marzec 2020 roku. Dwaj wędkarze płyną na pierwszy wiosenny połów. Po pewnym czasie jeden z nich widzi, że na dnie jeziora spoczywa samochód. Po wydobyciu go na ląd okazuje się, że wewnątrz znajdują się zwłoki kobiety, mężczyzny i dziecka. Śledztwo przejmują policjanci z pobliskich Szamotuł. Szybko udaje im się ustalić, do kogo należy zatopione auto, ale podkomisarz Aneta Nowak ma wątpliwości, czy ci, których ciała znaleziono w środku, to na pewno jego właściciele.

W tym samym czasie w Poznaniu znika bez śladu kelnerka z pijalni „Świat wódek”. Właścicielka lokalu odkrywa, że dziewczyna okradła kasetkę z pieniędzmi. Prosi o pomoc swojego męża. Aspirant Przemek Drążkowski rozpoczyna prywatne śledztwo, którego tropy prowadzą go do Szamotuł. Czy pozornie niepowiązane ze sobą wątki połączą się w spójną całość?

Wielowątkowość i nierówne tempo.

To było dobre, choć mam wrażenie, iż trochę nierówne spotkanie z moją ulubioną policjantką Anetą Nowak.

Początek, jak w poprzednich odcinkach, był bardzo solidny i dynamiczny. Poruszona tematyka (Covid, sekty) dawała do myślenia, a wprowadzona intryga i wielowątkowość, jak zawsze robiły robotę. Do tego lekkie pióro autora i odnowienia intonacja czytacza tylko podkreślały mocne strony tej powieści.

Niestety gdzieś tak w połowie akcja zaczęła tracić na tempie i ciężko było mi utrzymać zainteresowanie tym, co działo się „na scenie”.

Na szczęście całość, jak zawsze, ratują świetnie wykreowani, bardzo wyraziści bohaterowie, choć tym razem wśród elity znalazło się też kilka bubli i zwykłych „głuptasków”.

Tych kilka niedociągnięć, nie zmienia jednak faktu, iż Naga prawda Ryszarda Ćwirleja to dobra, emocjonująca powieść przepełniona błyskotliwymi dialogami, kąśliwymi uwagami dotyczącymi naszej rzeczywistości. Więc jeżeli lubicie kryminały neomilicyjne, to ten właśnie tytuł warto przeczytać.

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę