Hokus-Pokus Kurt Vonnegut

Hokus-Pokus Kurt VonnegutRozliczenie się z wojną w Wietnamie, czyli Kurt Vonnegut i Hokus-Pokus.

Napisana w 1990 roku powieść Hokus-Pokus, to kolejna (już trzynasta) wznowiona przez Wydawnictwo Zysk i S-ka książka spod pióra Kurta Vonneguta. Genialnego pisarza i publicysty, który tworzył głównie literaturę postmodernistyczną i science fiction.

Nauczyciel.

Eugene Debs Hartke, weteran wojny w Wietnamie i niespełniony pianista jazzowy, po powrocie do kraju podejmuje pracę nauczyciela fizyki i wychowania muzycznego w Tarkington College – szkole dla niepełnosprawnych umysłowo nastolatków z bogatych rodzin.

Lata później, po wyrzuceniu z pracy za rzekome demoralizowanie młodzieży, zostaje wychowawcą w znajdującym się nieopodal więzieniu o zaostrzonym rygorze. Jednak nie na długo. W zakładzie wybucha bunt, zbiegli więźniowie opanowują Tarkington College i biorą jego personel jako zakładników. Oskarżony o pomoc w ucieczce, Eugene Debs Hartke sam trafia za kratki, gdzie zabiera się do pisania swoich wspomnień.

Rozbrajająca szczerość i ironia na kilogramy.

Hokus-pokus, to dla mnie książka z kategorii „przeczytaj, weź głęboki oddech i przemyśl przynajmniej dwa razy”.

Hokus-Pokus Kurt VonnegutJeżeli myślicie, że przebiegniecie przez nią jak gazela przez afrykańskie stepy, to jesteście w błędzie. Nie jest to bowiem powieść łatwa, wręcz napisałabym, że bardzo dołująca, a spostrzeżenia autora dotyczące społeczeństwa amerykańskiego i samej wojny w Wietnamie,  po prostu „wbijają w fotel”.

Oczywiście cały ten „wyrzyg” na rodaków napisany jest pięknym, prostym, ale bardzo kąśliwym językiem. Ironia wylewa się z książki hektolitrami, a napięcie związane z sytuacją głównego bohatera momentami sięga zenitu.

Dlatego polecam gorąco Hokus-pokus Kurta Vonneguta, bo jest to genialna satyra antywojenna i społeczna. Satyra, w której autor nie boi się pojechać po bandzie i nie lukruje rzeczywistości. Pisze jak jest i swą otwartością po prostu zachwyca.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję: Wydawnictwu Zysk i S-ka

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę