W Świecie Dysku #34: Niuch

Niuch Terry PratchettKomendant Vimes na urlopie, czyli Niuch Terry Pratchett.

Rok 2022 postanowiłam mianować rokiem zakończenia kolejnego odczytu Świata Dysku Terry Pratchetta. Wszystko przez to, że mi się to trzecie czytanie, przez te wszystkie Covid-y i Home Offic-y mocno „rozlazło” i jakoś dziwacznie zaczęło odkładać na potem. Dlatego już w pierwszym miesiącu roku „ruszyłam z kopyta” i sięgnęłam po kolejną odsłonę cyklu pod tytułem Niuch.

W wiejskiej posiadłości Ramkinów.

Powszechnie uznawana prawda głosi, że kiedy policjant wyjeżdża na urlop, ledwie ma czas otworzyć walizkę, nim znajdzie pierwsze zwłoki. Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork jest właśnie na urlopie na wsi – niewinnej i wesołej, ale nie dla niego są zwykłe trupy w szafie. Trupów jest więcej, bardzo wiele, a także pradawna zbrodnia, straszniejsza niż morderstwo. Znalazł się poza swoją jurysdykcją, poza kompetencją, niekiedy zagubiony i poza granicami zrozumienia, pozbawiony kanapek z bekonem, ale nie przebiegłości. Podobno w końcu wszystkie grzechy zostają wybaczone. Ale chyba nie całkiem…

Bo odpoczywać trzeba umieć. ;)

Ten odcinek Świata Dysku należy do moich ulubionych.

Viems, który wcale pantoflem nie jest. ;) Nawet na urlopie na kuperku długo wysiedzieć nie potrafi i miło próśb małżonki uruchamia swój policyjny Niuch.

Niuch Terry PratchettTen prowadzi go wprost do siedliska zła, które za przyzwoleniem okolicznych mieszkańców pozwala na gnębienie i niewolenie innych.

No i właśnie krytyka niewolnictwa jest tematem przewodnim tej odsłony Świata Dysku. Terry Pratchett w wyśmienity, inteligentny, acz humorystyczny sposób zawraca uwagę na ograniczenie wolności drugiej jednostki. Pokazuje również i bierność oraz bezrefleksyjne poddawanie się rozkazom innych jest także pewnym rodzajem niewolnictwa, tym razem umysłowego.

Ogólnie wiele się dzieje fabularnie i kryminalnie. Czarny humor i ironia stoją na wysokości zadnia, a gorzkie rozważania na temat niewolnictwa zmuszają do refleksji. Dlatego czytajcie Niuch Terry Pratchetta i pamiętajcie:

Wielu najgorszych czynów na świecie dokonują ludzie, którzy wierzą, szczerze wierzą, że robią to, co najlepsze; zwłaszcza kiedy w sprawę wmieszany jest jakiś bóg.

9 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę