Cover for UnSerious.pl
435
UnSerious.pl

UnSerious.pl

Szybkie książki i wielostronicowe samochody :)

1 day ago

UnSerious.pl
Piąteczkowe Ahoj 🙋Ostatni dzień miesiąca i jeszcze rzutem na taśmę kolejna książka do wyzwania #polskafantastykafajnajest czyli książka jak z serii #żółtegotygrysa - #CzerwoneŻniwa #trzecifront #PawełMajka #radosławrusak 😀Zapraszam na bloga i pięknego weekendu życzę 😀unserious.pl/2022/09/trzeci-front/#polskibookstagram #lubięczytać #czytaniejestsexy #terazczytam #bookstagramtopasja #czytam #zdjęciedlaksiążki #booklover #instagramczyta #bookstagrampl #kochamczytać #lubimyczytać #czytamwszędzie #bookbook #book4life #polishbookstagram #bookpic #bookstagramer #totalbooknerd #czytampierwszy #czytamlegalnie #książka ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 days ago

UnSerious.pl
Kolejna do kolekcji #polskafantastykafajnajest😉Dziś na blogu ostatnia odsłona #pomnikcesarzowejachai #andrzejziemiański 😀Cały cykl oceniam jako niezły i dobrze odcinający od trudów pracy.Zapraszam oczywiście na bloga i pięknego popołudnia życzę 🙂unserious.pl/2022/09/pomnik-cesarzowej-achai-tom-v/#książkifantasy #czytampolskichautorów #czytamlegalnie #książka #kniha #fabrykasłów #terazczytam #bookworm #booknerd #bookstagram #czytaniemymnałogiem #półkowniki #bookshelf #booklover #molksiazkowy #relax #ilovebooks #instabook #zdjeciedlaksiazki #bookshelf #fantastyka #achaja #jesień #czytampolskieksiążki #czytam #czytamwszędzie ... See MoreSee Less
View on Facebook

Cykl: Zamek # 1: Ruchomy Zamek Hauru

Ruchomy zamek HaruMłoda Kapeluszniczka, Wiedźma z Pustkowia i czarodziej Hauru, czyli Ruchomy Zamek Hauru Diana Wynne Jones.

Kilka (choć może już kilkanaście ;)) lat temu wręcz zakochałam się w cudownym, niezwykle ciepłym i poruszającym anime Ruchomy Zamek Hauru produkcji japońskiego studia Ghibli. I od tego momentu, próbowałam „dorwać” książkę brytyjskiej pisarki Diana Wynne Jones o tym samym tytule. Gdyż byłam bardzo ciekawa, czy pierwowzór również skradnie moje serducho, szczególnie że podobno na potrzeby filmu „scenariusz” został dość mocno zmieniony.

Zamieniona w staruszkę.

Sophie jest najstarszą córką handlarza kapeluszami, która po śmierci ojca przejmuje kapeluszowy interes. A ten, co trzeba przyznać, wręcz „kwitnie” w jej rękach, do czasu odwiedza ją Wiedźma z Pustkowia, która przemienia ją w staruszkę.

Sophie przyjmuje tę przemianę z godnością, a wręcz z utratą młodości stwierdza, że nie ma już zbyt wiele do stracenia, dlatego postanawia odnaleźć Hauru. Gdyż tylko czarodziej jest w stanie zdjąć z niej zły czar.

Kalcyfer rządzi ;) :D

Sięgając po książkę, trochę się bałam, że moje wyobrażenie z filmu nie pozwoli mi delektować się lekturą, ale było wręcz przeciwnie.

Ruchomy zamek HaruTak, jak pokochałam anime, tak również zakochałam się w samej książce. Której bohaterowie są cudowni, nieszablonowi i zabawni.

Kalcyfer (poważny demon ognia) wymiata po całości — szczególnie jako „wysmażacz” bekonu. ;) Pożeracz damskich serc, siejący grozę czarownik Hauru, ze swoimi zabiegami upiększającymi jest tak melodramatyczny, że aż śmieszny. No i na koniec sama Sophie. Bez jej wielkiego serca, ciepła, pedantyczności i pomysłowości, cała ferajna zamieszkała w Zamku straciłaby urok.

Jeżeli chodzi o samą fabułę, to muszę przyznać, iż autorka ma bardzo duże wyczucie. Wie kiedy popchnąć akcję do przodu, kiedy ją lekko spowolnić, doprawić magią, odrobiną humoru lub dorzucić trochę mroku i niepokoju, by zaintrygować czytelnika. Do tego sam język powieści jest wspaniały, a klimat baśniowy nie pozwala oderwać się od historii.

Dlatego gorąco polecam Wam zarówno film jak i książkę. Obie zachwycają, a różnice (film jest stonowany, bez poglądów Hauru, Wiedźma z Pustkowia w książce jest młoda i piękna, w anime szpetna i tęga, …) absolutnie nie przeszkadzają w odbiorze historii.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Kącik z książką;
Oczytany facet;

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę