Wybrana Naomi Novik

Wybrana Naomi Novik

Wybrana Naomi NovikTam gdzie Bór mówi dobranoc – Wybrana Naomi Novik.

Pierwsze spotkanie z Naomi Novik, amerykańską pisarką fantasty polskiego pochodzenia, planowałam już dawna, ale na drodze wciąż napotykałam jakieś „przeszkody”. ;) Wciąż jednak miałam w głowie liczne słowa uznania, jakie o autorce wypowiadała Ola z bloga Latające książki. Dlatego zmobilizowałam się i sięgnęłam po wydaną w 2015 powieść autorki pod tytułem Wybrana.

Witajcie w Polnii.

Siedemnastoletnia Agnieszka mieszka w Dworniku – małej wiosce położonej na peryferiach Polnii, której ze względu na rozpościerający się pobliżu tajemniczy i groźny Bór, strzeże potężny czarodziej – Smok.

Opieka Smoka zamieszkującego pobliską wieżę ma jednak swoją cenę. Raz na dziesięć lat czarodziej wybiera osobiście jedną siedemnastolatkę, by ta usługiwała mu w jego wieży.

Agnieszka, choć znajduje się w grupie kandydatek, nie obawia się jednak Smoka. Jej niezdarność i niezgrabność w oczach wszystkich wyklucza ją z konkurów, szczególnie iż jej przyjaciółka Kasia przyciąga wzrok nie tylko swą urodą, ale także zaradnością, odwagą i umiejętnościami.

Plany czarodzieja jednak nie pokrywają się z „głosem ludu” i Agnieszka rozpoczyna nowe, magiczne życie w wieży Smoka.

Czy to bajka, czy nie bajka…

Od pierwszego pacnięcia w czytnik wiedziałam, że znalazłam się w niesamowitym, baśniowym świecie, stworzonym wprost dla mojej wyobraźni.

Wybrana Naomi NovikPoczułam się znowu jak mała dziewczynka, która z zaciśniętymi piąstkami, nie zważając na swoje (zawsze) zdarte kolana, próbuje rozgryźć Smoka i rozwikłać tajemnicę Boru.

Razem z Agnieszką próbowałam odnaleźć swoje magiczne umiejętności, poznawać nowe zaklęcia, przeżywać wzloty i upadki związane z przyswajaniem nowych formuł, tak innych niże te, sztywne i skostniałe, którymi władał Smok, by w końcu pokonać Bór, który stał się synonimem zła.

Cieszyłam się z każdej dobrze wykonanej pracy, przeżywałam każde niepowodzenie jak swoje i kibicowałam bardzo delikatnie, acz pięknie poprowadzonemu wątkowi miłosnemu.

Dlatego jeżeli macie ochotę na piękne i baśniowe fantasy osadzone w cudownie wykreowanym świecie, pełnym niezwykłej magii i stworzeń, to koniecznie sięgnijcie po Wybraną. Polecam gorąco, a ja już obmyślam plan na kolejną przygodę w towarzystwie bohaterów książek Naomi Novik.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Książka to okno na świat;
Latające książki;
Matka przełożona;
Z pamiętnika książkoholika;
Złodziejka książek;

8 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę