• Home
  • Inne
  • Cykl: Trylogia arturiańska # 1: Zimowy monarcha

Cykl: Trylogia arturiańska # 1: Zimowy monarcha

Zimowy monarchaOpowieść o nieustraszonym Arturze, Zimowy monarcha Bernard Cornwell.

Bardzo lubię legendę o królu Arturze, dlatego od  bardzo dawna byłam ciekawa, jak spisał ją brytyjski pisarz i historyk Bernard Cornwell. Dlatego z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po pierwszy tom Trylogii arturiańskiej pod tytułem Zimowy monarcha.

Śmierć Uthera, Excalibur i piękna Ginewra.

Gdy umiera król Uther, Brytanię ogarnia nie tylko żałoba, ale również widmo niekończącej się wojny z Sasami. Szczególnie iż potomek  wielkiego króla, to tylko owinięte w pieluszki dziecko, a kraj „targany” jest licznymi wewnętrznymi konfliktami. Jest jednak człowiek, który może zapobiec upadkowi kraju, odepchnąć Sasów i doprowadzi Mordreda na tron. Jest nim Artur, który włada legendarnym Excaliburem. Czy jego charyzma i odwaga pozwolą mu ocalić Brytanię przed Sasami? A może cel przysłoni mu miłość do pięknej Ginewry?

Derfl – mistrz opowieści.

Derfl, który  po latach zdecydował się spisać swoje wspomnienia dla Igrain, żony króla Brochvaela, snuje niesamowicie klimatyczną i pełną pasji opowieść, w której legendy powracają do życia, a obraz epoki jest tak plastyczny, że można odnieść wrażenie, iż cała akcja dzieje się tuż przed naszymi oczami.

Zimowy monarchaOpowieść o człowieku, który swoim heroizmem mógłby obdzielić narody, dlatego ludzie widzą w nim swojego lidera i chcą za nim podążać. Człowieku, który w tych barbarzyńskich czasach, pełnych krwi, brudu i rycerskich pojedynków, miał swoją wizję idealnego królestwa i nie bał się podejmować trudnych, często kontrowersyjnych decyzji, by zjednoczyć kraj przeciwko saksońskim najeźdźcom.

Jednak ten człowiek – Artur – nie byłby tak popularny, gdyby nie sztab ludzi, którymi się otaczał. Począwszy od jego rycerzy, którzy podobnie jak on sam w większości pozostają poganami (takie odstępstwo od innych wersji legendy) i pognaliby za swym liderem w sam środek ognia piekielnego. Poprzez kobietę jego życia Ginewrę na obdarzonych pogańską magią Merlinie, Morganie i Nimue kończąc.

Dlatego jeżeli macie ochotę poczuć odrobinę magii i historycznych uniesień, koniecznie sięgnijcie po Zimowego monarchę Bernarda Cornwella. Legenda o królu Arturze jego pióra jest pasjonująca i czytając ją, będziecie mogli odnieść wrażenie, że sami uczestniczycie w tym kotle pełnym krwawych bitew, szeptanych na ucho tajemnic, zdrad i miłosnych uniesień.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Kącik z książką;
Książkowir;
Świat fantasy;

12 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę