Tuż za ścianą Louise Candlish

Tuż za ścianąIdylliczna społeczność Lowland Way i nowy sąsiad, czyli Tuż za ścianą Louise Candlish.

Wspaniale zorganizowane, pełne zaangażowania i wsparcia społeczności sąsiedzkie, z niepasującym do otoczenia „dodatkiem”, to doskonały temat na dobry thriller. Dlatego też postanowiłam przyjrzeć się, jak nerwami bohaterów zabawiła się Louise Candlish w swojej najnowszej książce pod tytułem Tuż za ścianą.

Nowy lokator.

Na przedmieściach hałaśliwego Londynu znajduje się cudowny i spokojny zakątek Lowland Way, w którym zgrana społeczność dba wspólnie o wysoką jakość życia wszystkich mieszkańców.

Sytuacja ulicy zmienia się jednak diametralnie, gdy do jednego z domów wprowadzają się nowi lokatorzy, którzy nie tylko nie zamierzają się podporządkować panującym w dzielnicy regułom, ale również postanawiają dosadnie zaznaczyć swoją obecność w okolicy. Dlatego też rozpoczynają remont, który ciągnie się miesiącami, uprzyjemniają sąsiadom nocki, głośnymi koncertami i jako handlarze używanymi samochodami, postanawiają zagospodarować wszystkie wolne miejsca w okolicy.

Atmosfera w idyllicznym zakątku staje się nie do zniesienia i nie ma już sąsiada, którym uroczy Darren i Jodi nie nadepnęliby na odcisk. Do tego jakby było mało, to wszystkie prawne sposoby pozbycia się niewygodnych sąsiadów ciągną się miesiącami. Otwarty konflikt wisi w powietrzu. Czy społeczności Lowland Way uda się pozbyć sąsiadów z piekła rodem, zanim wydarzy się tragedia?

Jak dobrze mieć sąsiada… ;)

Tuż za ścianąAutorka albo jest doskonałą obserwatorką, albo ma niezłego nosa, bo w punkt sportretowała małą, wymuskaną społeczność, która zawłaszczyła sobie dzielnicę i nie akceptuje „obcych”, którzy nie chcą się podporządkować. Za wszelką cenę próbują wprowadzić nowych do swojej społeczności. Narzucają się epatując swoją przyjaźnią i perfekcyjnością, pod którą skrywają rodzinne problemy, zatargi i sąsiedzkie pretensje.

Z drugiej strony pojawia się człowiek, który ma wszystko i wszystkich w głębokim poważaniu. Kieruje się zasadą „wolnoć, Tomku, w swoim domku” przy okazji zagarniając, jak najwięcej ze wspólnej przestrzeni dla siebie. Jego zachowanie słusznie oburza, a bezsilność w egzekwowaniu choćby prawa do ciszy nocnej, po prostu frustruje.

Czas „dolać oliwy do ognia”.

Ten bardzo fajny kierunek, który obrała autorka na początku powieści, z fajną charakterystyką społeczności i punktowaniem ludzkiej psychiki w obliczu wielkiego stresu, w pełnym momencie zmienił się nie do poznania. Z mrożącego krew w żyłach thrillera dostaliśmy obyczajówkę z rozwiązanym podanym pięknie na tacy. Przez co emocje opadły, wątki po prostu się zamykały, a mizerne i dziwne zakończenie nie wywołało już większych emocji.

Patrząc jednak na całokształt, to muszę przyznać, że Tuż za ścianą Louise Candlish to ciekawy thriller, ze wspaniałym portretem ludzkich przywar i skrywanych zachowań, który czyta się płynnie i szybko. I choć zakończenie rozczarowuje, to jednak historia demonicznego sąsiada i wścibskiej społeczności, która uważa się za lepszą, może się spodobać.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Skazana na książki;
Wielki Buk;
Zakładka do książek;
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo MUZA
Księgarnia Internetowa Muza

7 komentarzy

 • Dominika S.

  9 lutego 2021 at 19:52

  Jestem zainteresowana. Nie nastawiam się na nie wiadomo jak świetny thriller, więc mam nadzieję, że nie będę rozczarowana. W końcu chyba każdy choć raz miał do czynienia z sąsiadem z piekła rodem.

  Odpowiedz
  • Sylwka

   10 lutego 2021 at 09:59

   Czyta się przyjemnie, przynajmniej początek. Końcówka trochę przymula, ale sąsiedzkie emocje dają radę. ;) Więc, jeżeli nie oczekujesz “złotych gór” powinno być ok. :D

   Odpowiedz
 • Inverso

  26 marca 2021 at 15:41

  Aż dziwne, że autorka wcale nie pochodzi z naszego kraju – realia, o których jest mowa w recenzji, bardzo mocno można byłoby powiązać z polskim podwórkiem. A jednak ciekawie brzmi tak wykreowani bohaterowie w połączeniu z gatunkiem, jakim jest thriller. Szkoda tylko, że zakończenie rozczarowuje! Choć może i dla przebiegu całej historii warto byłoby sięgnąć po “Tuż za ścianą”, bo zapowiada się nieźle. :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę