W Świecie Dysku #32: Straż Nocna

Straż nocnaPowrót do przeszłości, czyli Straż Nocna i Terry Pratchett.

Przez ten cały Home Office ucierpiała moja powtórna przygoda ze Światem Dysku. ;) Jakoś nie potrafię się zmobilizować do częstego czytania w domu na czytniku, gdy spoglądam na moją biblioteczkę. Z drugiej strony jednak Pratchett kusi bardzo, więc z ogromną przyjemnością, po kilku miesiącach odwyku sięgnęłam po kolejną odsłonę cyklu pod tytułem Straż Nocna.

Sam Vimes i życie w przeszłości.

Ta błyskawica, to było coś, czego komendant Sam Vimes absolutnie się nie spodziewał.

Teraz będąc w przeszłości, nie tylko musi odnaleźć groźnego mordercę, którego ścigał, ale także musi pokazać swojej młodszej wersji, jak być dobrym i uczciwym glinom. A to wszystko w trakcie próby powstrzymania krwawej rewolucji, która może mieć istotny wpływ na jego przyszłość.

Szeregowy glina – Sam Vimes.

Kolejna, fenomenalna odsłona Świata Dysku. :)

Straż nocna

Odsłona, w której nie tylko pobłądzimy z moim ulubionym komendantem w czasie, ale przede wszystkim pochylimy się nad bolesną i ciężką istotą rewolucji. Rewolucji, która z pięknymi hasłami liderów, przynosi przede wszystkim krew i łzy oraz przypomina, że po całym zrywie, historię i tak napiszą zwycięzcy.

Poza tym gorzkim przypomnieniem, dotyczącym zapisków historii, nutkę nadziei przynosi Sam Vimes, który mimo wszystkich trudności, z jakimi przyszło mu się zmierzyć w życiu pokazuje, iż warto mieć właściwie określone zasady moralne i przekonania. Wykształcając sobie taki kręgosłup moralny, może nie będzie nam łatwiej, ale przynajmniej będziemy wiedzieć, że w danych sytuacjach postępujemy zgodnie z naszym sumieniem.

Podsumowując. Straż Nocna mimo małych niedociągnięć w materii podróży w czasie i jej konsekwencji (tak Sam spotyka młodszego Sama ;)), to kolejna część Świata Dysku, w której Terry Pratchett w swój charakterystyczny, mocno ironiczny i humorystyczny sposób, przemyca między wierszami ważne społecznie kwestie i tematy, które zostają w głowie i dają wiele do myślenia.

Polecam gorąco!

13 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę