Cyberpunk. Odrodzenie Andrzej Ziemiański

Cyberpunk Odrodzenie Andrzej ZiemiańskiPrzyszłość, technologia i Cyberpunk. Odrodzenie Andrzej Ziemiański.

Wystarczyło jedno słowo w tytule — cyberpunk — bym od razu zapragnęła sięgnąć po Cyberpunk. Odrodzenie. Czyli najnowszą powieść spod pióra Andrzeja Ziemiańskiego, polskiego pisarza fantastycznego, który za swoje wcześniejsze powieści zgarnął już kilka prestiżowych, literackich nagród wśród których znajdują się między innymi Sfinks, Nautilus czy Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Tajne laboratorium.

Leni Staller wraz z kilkoma „tęgimi głowami” odwiedza ściśle strzeżone laboratorium, w którym grupa naukowców uczestniczy w pewnym eksperymencie. Po kilku minutach kobieta opuszcza miejscówkę, twierdząc iż przeliczyła się ze swoimi siłami. Ochroniarz przyjmuje wytłumaczenie kobiety, gdyż podobna sytuacje wśród odwiedzających zdarzają się bardzo często.

Po chwili jednak ochroniarz orientuje się, iż w laboratorium jest coś mocno nie tak. Doszło tam do wielokrotnego brutalnego morderstwa. Jak to możliwe, by ta tajemnicza kobieta była zdolna do takich czynów i w dodatku po sprawie zachowywała się, jakby sytuacja nie miała miejsca?

I tu zaczyna się historia… ;) :D

Shey Scott i Zakazane Miasto.

Od wyjścia Lenni z laboratorium cała akcja nabiera właściwego, dość dynamicznego tempa, które co rusz podgrzewają nowe morderstwa, wymyślne intrygi, technologiczne nowinki oraz najważniejsi dla mnie, enigmatyczni bohaterowie.

Na dobry początek gość, bez którego książki by nie było, czyli były policjant, cierpiący na nieuleczalną marsjańską gorączkę — Shey Scott. Ten były glina przy pierwszym poznaniu wydaje się mocno niepozorny, ale z minuty na minutę widać, że ma niezły charakterek, a omijanie policyjnych reguł nie jest mu obce. Do tego Shey ma niebywałą charyzmę, a czarny humor i ironia nie są mu obce. Dlatego jego dialogi z młodym Landonem potrafią nie tylko dostarczać nowe informacje, ale także są niezłym elementem humorystycznym całej historii.

Cyberpunk Odrodzenie Andrzej ZiemiańskiJak już wywołałam Landona „do tablicy”, to o tym inteligentnym gościu, który właśnie po raz pierwszy wyrusza w teren słów kilka. Nie da się ukryć, że ten nerdowaty Hindus jest typowym pracownikiem biurowym, ale jego determinacja i wyciąganie wniosków oraz umiejętne korzystanie z uwag mentora powodują, iż „rozwija skrzydła”. Szereg zaś kuriozalnych sytuacji związanych z tym rozwojem jest miłym dodatkiem do tej historii. ;)

No i jeszcze na koniec prawdziwa gwiazda tego show, czyli Alex Staller. Dziewczyna ma nie jedno na sumieniu, ale prawdziwa z niej twardzielka, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. I co najważniejsze, nie boi się zaryzykować swojego życia, by odnaleźć i ocalić siostrę. Do tego jakby samego charakterku Alex było mało, to ma ona jeszcze przemiłego „przyjaciela w głowie”, z którym prowadzi dość ciekawe dyskusje. ;)

Osobowościowa mieszkanka wybuchowa i nowoczesne technologie.

Połączenie tych trzech osobowości, dynamiczna akcja, wprowadzenie na salony nowoczesnych broni, sztucznej inteligencji i wymyślnych technologii powoduje, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Szczególnie iż autor nie epatuje na siłę trudnymi terminami, a działanie pewnych mechanizmów wyjaśnia w sposób wręcz łopatologiczny.

Dlatego, jeżeli nęci was science fiction z domieszką cyberpunku, specyficznym poczuciem humoru oraz zacięciem kryminalnym, to koniecznie sięgnijcie po Cyberpunk. Odrodzenie Andrzeja Ziemiańskiego — jak dla mnie książka wymiata i mam nadzieję, że Scott i Landon nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. :)

Gorąco polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Akurat

Wydawnictwo Akruat

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę