• Home
 • Inne
 • Chłopiec na szczycie góry John Boyne

Chłopiec na szczycie góry John Boyne

Chłopiec na szczycie góry John BoyneMały Pierrot, czyli Chłopiec na szczycie góry John Boyne.

Już od jakiegoś czasu miałam na swoim „celowniku” kilka tytułów spod pióra Johna Boyne — irlandzkiego powieściopisarza, który jest autorem światowego bestsellera Chłopiec w pasiastej piżamie. Więc gdy tylko pojawiła się okazja przeczytania jednej z jego książek, po prostu skorzystałam z okazji i zaciekawiona sięgnęłam po powieść pod tytułem Chłopiec na szczycie góry.

Z Paryża przez Orlean do Berghof.

Mały Pierrot Fisher, w którego żyłach płynie zarówno francuska, jak i niemiecka krew, wiedzie szczęśliwe życie w Paryżu u boku kochającej matki oraz ojca, który jest dla niego wzorem do naśladowania. Niestety spokojne życie chłopca zostaje brutalnie przerwane, gdy najpierw traci ojca, a za kilka miesięcy matkę.

Ponieważ Pierrot nie zna swoich krewnych, zostaje wysłany do domu dziecka w Orlean. Jednak nie ma okazji „zagrzać długo miejsca” w tym przybytku, gdyż trafia pod opiekę swojej cioci Beatrix, która jest służącą w rezydencji samego Adolfa Hitlera w Berghof.

Pierrot, a może raczej Piter bardzo szybko uczy się zasad panujących w domu i zwraca swoją osobą uwagę samego Adolfa Hitlera, który postanawia „wziąć chłopaka pod swoje skrzydła”.

„Jak gąbka…”

Moje pierwsze spotkanie z powieścią Johna Boyne pokazało mi, że autor nie tylko ma świetny warsztat, ale potrafi pisać o sprawach ważnych w sposób prosty, ale jednocześnie dający wiele do myślenia.

Chłopiec na szczycie góry John BoyneWszystko przez to, iż historia zwykłego chłopca pokazała jak krucha i „plastyczna” jest psychika dziecka. Wystarczy odrobina zainteresowania i można ją dowolnie kształtować wedle swoich upodobań. Dzieci szukają akceptacji i wzorców, dlatego tak łatwo je indoktrynować i nimi manipulować.

I właśnie taka przemiana spotkała Pierrota. Hitler, dzieląc się z nim swoimi poglądami i swoją postawą stał się dla chłopaka wzorem. I choć gdzieś tam w początkowej fazie w głowie chłopca pojawiał się lekki bunt i podświadomość krzyczała, że nie wszystko jest w porządku. To jednak fascynacja i chęć zaimponowania Hitlerowi sprawiły, że Pierrota na stałe zastąpił Piter, który stał się pozbawionym skrupułów młodym człowiekiem.

Myślę, że w tym miejscu się zatrzymam, bo o książce mogłabym jeszcze napisać wiele. Gorąco polecam ją Waszej uwadze i mam nadzieję, że po jej przeczytaniu w Waszych głowach też pojawi się wiele przemyśleń.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwu Replika
Wydawnictwo Replika

6 komentarzy

 • Dominika S.

  14 sierpnia 2020 at 14:57

  Mam w planach “Chłopca w pasiastej piżamie” i jeśli dobrze pamiętam to już zakupiłam tę książkę, więc najpierw wezmę się za nią, a potem pewnie rozejrzę za kolejnymi tego autora. Jest w tym coś przerażającego, że młode umysły można w pewien sposób “kreować”, nabijając do głów wypaczone ideologie.

  Odpowiedz
  • Sylwka

   16 sierpnia 2020 at 11:16

   Z jednej strony przerażające, ale z drugiej, przecież na kimś dziecko musi się wzorować. No i teraz tylko od nas zależy jakie wzorce będzie “wchłaniał”. Pytanie raczej jakie nasuwa się po przeczytaniu książki, to takie, czy później w dorosłym życiu takie indoktrynowane dziecko będzie w stanie się zmienić, czy też do końca życia będzie kierować się wpojonymi wcześniej zasadami.

   Odpowiedz
   • Dominika S.

    19 sierpnia 2020 at 18:10

    Ciekawa sprawa z wyznawaniem poglądów wpojonych “od dziecka”. Myślę, że to może być takie pół na pół, bo w końcu wielu dorosłych nie akceptuje wartości, w których została wychowana.

    Odpowiedz
    • Sylwka

     20 sierpnia 2020 at 21:14

     Dużo ludzi nie akceptuje wartości, w których zostało wychowanych, ale czasem gdzieś z tyłu głowy zostają, trochę nieświadomie pewne “wpajane rzeczy i zachowania”. No i ciekawe na ile te zachowania da się “na starość kontrolować”.

     Odpowiedz
  • Sylwka

   16 sierpnia 2020 at 11:18

   Tak wydawnictwo ma kilka ciekawych pozycji na koncie. Choćby trzy książki John Boyne “Chłopiec w pasiastej piżamie”, “Chłopiec na szczycie góry” i “Zostań, a potem walcz”.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę