Ostatnie lato Wandalów Jakub Urbańczyk

Ostatnie lato Wandalów Jakub Urbańczyk „Wanda, co Niemca nie chciała” i Ostatnie lato Wandalów. Wandalasunta Jakub Urbańczyk.

Lubię od czasu do czasu poczytać książki, które w jakiś sposób „ocierają” się o nasze legendy, choć raczej samą legendę traktują jako punkt wyjścia do nowej pasjonującej dywagacji, na temat dawnych wydarzeń. Dlatego z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po Ostatnie lato Wandalów. Wandalasunta, czyli debiutancką powieść Jakuba Urbańczyka.

Rok 556.

W na wpół opuszczonym kraju między Wisłą a Odrą potomkowie dawnych mieszkańców próbują przetrwać pod przewodem starego kraka. Jego synowie ostrzą sobie zęby na tron, jego córka, Wanda, nie chcąc wyrzec się miłości do ukochanego, decyduje się na radykalny krok, pod królewskim wzgórzem lęgną się ciemne siły. Możni spiskują, obcy i swoi grożą wojną, a okrutni bogowie łakną zemsty. Potwory jak ludzie i ludzie jak potwory. Stary świat chyli się ku upadkowi…

W krainie nad Vistlą.

Po odłożeniu książki, pierwsze co mi przyszło na myśl, to to, że autor popuszczając wodzę fantazji lekko inspirowanej kroniką Wincentego Kadłubka i legendą o Wandzie co nie chciała Niemca, miał niebanalny pomysł na przestawienie zwyczajów, polityki i wierzeń, które przenikały się na naszych ziemiach w VI w. n. e.

Jednak sam pomysł nie sprzedałby się tak dobrze, bez świetnie poprowadzonej, bardzo wartkiej akcji dopieszczanej odpowiednio dobranymi i wiarygodnymi intrygami. Intrygami, które nie tylko „podnosiły temperaturę”, ale także trzymały w napięciu i dawały pewne poczucie niepewności, kto w tym całym zamieszaniu jest wrogiem, a kto tak naprawdę przyjacielem.

Ritigern, Wanda i grota pod górą, w której czai się zło.

Ostatnie lato Wandalów Jakub UrbańczykBardzo mocnym punktem powieści okazali się również sami bohaterowie, którzy są bardzo wyraziści i momentami kontrowersyjni.

Oczywiście prym wśród tej całej „plejady gwiazd” wiedzie Wanda, która nie dość, że ośmiela się jeździć konno i strzelać z łuku, zamiast grzecznie prać, prząść i gotować, to jeszcze o zgrozo ma własne zdanie. Jednak jej zachowanie i przekonanie nie znaczyłyby nic, gdyby nie charyzma, którą na każdym kroku epatuje i dzięki niej jest w stanie przekonać mężczyzn nie tylko do jej wysłuchania, ale także do podążenia za jej słowami.

Podsumowując. Jeżeli lubicie książki, w których autor ze strzępków przekazów i legend tworzy nowy, wręcz rzeczywisty świat pełen mężnych wojów, dzielnych kobiet, intryg i brutalnej walki o władzę, to Ostatnie lato Wandalów. Wandalasunta Jakuba Urbańczyka powinno Was zainteresować. Polecam!

P.S. Koniecznie przeczytajcie posłowie, w którym autor bardzo ciekawie pisze o swojej inspiracji.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka

6 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę