Piekielna głębina Lindsay Galvin

Piekielna głębina - Lindsay GalvinWalka o przetrwanie i eksperymenty genetyczne —  Piekielna głębina Lindsay Galvin.

Gdy przeczytałam zapowiedź książki Piekielna głębina Lindsay Galvin, od razu wiedziałam, że ten tytuł koniecznie muszę przeczytać. Przeczytać i sprawdzić jak wypadło połączenie thrillera sci-fi dla młodzieży z bardzo oryginalnie zapowiadającą się fabułą.

Tajemnicza wyspa.

Aster i Poppy po śmierci mamy trafiają pod opiekę ciotki Iony, która nie dość, że jest onkologiem, to właśnie teraz prowadzi badania nad zdrowym trybem życia. Dlatego tuż po przybyciu do Nowej Zelandii dziewczyny trafiają do tajemniczej ekowioski, która przypomina bardziej ośrodek zamknięty bez dostępu do techniki niż placówkę badawczą.

Dziewczyny mają przebywać w wiosce tylko tymczasowo, ale szybko okazuje się, iż ciotka postanawia wciągnąć również je w swoje plany. I tak pewnego dnia Aster budzi się zupełnie sama na tajemniczej wyspie.

Piekielnie wciąga.

Książka od pierwszej strony piekielnie wciąga, a pomysł na fabułę i całą akcję jest po prostu niesamowity.

Piekielna głębina - Lindsay GalvinDo tego w zasadzie od pierwszej strony czuć unoszący się w powietrzu taki lekki dreszczyk niepewności i przebijające się gdzieś cichutkie sygnały, że już za chwilę coś się wydarzy.

Nie będę Wam zdradzać, co tam się wydarzyło, ani czego dokładnie dotyczyły badania. Nadmienię za to, że autorka w książce poruszyła kilka niesamowicie ważnych kwestii. Czy naukowcy i badacze powinni przekraczać bariery etyczne, gdy poszukują lekarstwa na choroby zagrażające życiu ludzi? Jak wielkie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść, by uratować życie naszych najbliższych?

Nie są to łatwe pytania i książka nie daje na nie jednoznacznych odpowiedzi. Za to daje wiele do myślenia w tych kwestiach i myślę, że te pytania i szukanie na nie odpowiedzi są skierowane do właściwej grupy docelowej, czyli młodzieży.

Aster i Poppy.

Ważne pytania już były, więc chciałabym się jeszcze na chwilę zatrzymać się przy Poppy i Aster, bo w mojej ocenie obie postacie zostały bardzo dobrze wykreowane i co najważniejsze autorka bardzo fajnie pokazała, jak w różny sposób dziewczyny przeżywają dla nich tę niezwykle trudną sytuację.

Piekielna głębina - Lindsay Galvin

Młodsza Poppy jest niezwykle dynamiczna i czuć, że ten ciągły ruch jest sposobem na radzenie sobie z tym, co wydarzyło się w jej życiu.

Aster natomiast jest bardzo wrażliwa i cicha. Śmierć matki bardzo mocno ją poruszyła i można wręcz powiedzieć, że odcisnęła na niej rodzaj piętna. Jednak dziewczyna nie skarży się na swój los. Całą sytuację przeżywa mocno w sobie i stara się być podporą dla swojej młodszej siostry.

Więcej zdradzać już nie będę. Nadmienię tylko, że Piekielna głębina Lindsay Galvin to jedna z tych książek, która działa na wyobraźnię, zadaje trudne pytania i na pewno zostanie w mojej głowie na dłużej.

Polecam gorąco nie tylko młodzieży, ale także każdemu, kto ma ochotę zmierzyć się z trudnymi pytaniami, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję: Wydawnictwo YA!
Wydawnictwo YA!

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę