Milczenie Tim Lebbon

Milczenie Tim LebbonKiedy każdy słowo czy odgłos mogą oznaczać śmierć – Milczenie Tim Lebbon.

Tuż po przeczytaniu zapowiedzi książki Milczenie Tima Lebbon, brytyjskiego autora grozy i horrorów uwielbiającego triathlon wiedziałam, że jest ona odpowiednią propozycją do tegorocznego wyzwania #czytampostapozunseriouspl. Dlatego też pełna zapału i ciekawości przystąpiłam do czytania.

Ogromny system jaskiń w Mołdawii.

Właśnie teraz do odciętego od świata systemu jaskiń w Mołdawii wchodzi ekspedycja badawcza. Transmisja tego podniosłego wydarzenia obiega cały świat, ale nikt nie spodziewa się tego, że z jaskini wydostaną się krwiożercze bestie, które w kilka minut zabiją całą ekipę.

Zabiją i stopniowo będą rozprzestrzeniać się po całej Europie, aż w końcu dotrą do wybrzeży Wielkiej Brytanii. Tam Ally, która jako dziecko straciła słuch, próbuje wraz z rodziną uciec przed przerażającymi stworami i poznaje, jak zmienia się oblicze ludzi w przypadku zagrożenia życia.

Groza i ekologiczne postapo.

Tak, to było dokładnie to czego oczekiwałam i od pierwszej strony. Świetne ekologiczne postapo i mrożący krew w żyłach horror w jednym.

Dlatego też od pierwszej strony wręcz „wkręciłam się” w losy rodziny Ally. Obserwowałam i przeżywałam każdą podjętą przez nich decyzję. Śledziłam doniesienia z kraju i ze świata. Analizowałam prędkość poruszania się tajemniczych i krwiożerczych wesp, a także zastanawiałam się, jak ja sama zachowałabym się w tej sytuacji. Czy byłabym w stanie utrzymać nerwy na wodzy, czy stosowałabym się do zaleceń, a może po prostu stałabym się bierna i bezużyteczna.

Jesteśmy tylko i aż ludźmi…

Milczenie Tim LebbonNo i właśnie z tymi reakcjami na pojawiające się zagrożenie świetnie poradził sobie autor. Mogę wręcz napisać, iż ukazał on „pełną paletę” zachowań od paniki przez poddanie się, apatię po agresję, która może przybrać wszelakie formy. Do tego wręcz w brutalny sposób przypomniał nam, że jesteśmy tylko ludźmi, którzy próbują przetrwać za wszelką cenę, nawet czasem kosztem swoim pobratymców.

Podsumowując. Milczenie Tim Lebbon to bardzo dobra i trzymająca w napięciu powieść, od której ciężko się oderwać. Dlatego, jeżeli macie ochotę na dobry horror i prawdziwą apokalipsę, którą zafundowała sobie ludzkość na własne życzenie, to ta książka jest dokładnie tym, czego potrzebujecie! Polecam gorąco!

P.S. Na okładce pojawiła się informacja, iż Milczenie jest adaptacją literacką filmu Cisza z 2019 – sytuacja jest jednak odwrotna. To Cisza jest adaptacją książki Tim Lebbona.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Asia Czytasia;
Kącik z książką;
Thieving Books;
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:
Czytam postapo z unSerious.pl
Czytam postapo z unSerious.pl // banner

4 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę