Nowa Fantastyka 12/2019

Nowa Fantastyka 12/2012Wiedźmin poleca się na grudzień. ;) Nowa Fantastyka 12/2019.

Wiadomość o ekranizacji Wiedźmina zelektryzowała nie tylko fanów w Polsce i na świecie, ale także zwykłych „zjadaczy chleba”, którzy od pierwszych dni prowadzili dysputy nad słusznością decyzji, dywagowali nad wyborem aktorów i w końcu nad datą premiery tego długo oczekiwanego serialu.  No i „Nadejszła wiekopomna chwila…” data została ogłoszona a Nowa Fantastyka 12/2019 postanowiła zajrzeć trochę „za kulisy” serialu.

PUBLICYSTYKA

NF 12/2019 WiedźminZajrzeć, to mało powiedziane. Cała publicystyka numeru Wiedźminem stoi (trochę smuteczek, że zabrakło mojego słowiańskiego kącika ;)).

Cały ten Wiedźmiński kram otwiera zaś Marcin Zwierzchowski wywiadem z:

  • Lauren Hissrich i Tomkiem Bagiński o serialu;
  • Andrzejem Sapkowskim;
  • Tomkiem Bagińskim, który opowiada o jego drodze do serialu Wiedźmin;
  • Lauren Hissrich, Freya Allan, Anya Chalotra, które spoglądają na serial kobiecym okiem. ;)

Łukasz M. Wiśniewski przytacza z kolei Pana Gerwanta z mediami różnemi przypadki. Na sam koniec ponownie Marcin Zwierzchowski tym razem zaprosi nas na „spacer” po planie Wiedźmina.

Muszę przyznać, że cały ten Wiedźmiński kramik mocno mnie zaintrygował, szczególnie iż wciąż mam nieco mieszane uczucia co do samego serialu. No i jeszcze muszę nadmienić, iż Cavill mi zaimponował. ;)

PROZA POLSKA

NF 12/2019Jak już trochę ostudzimy głowy emocjach związanych z Wiedźminem, czas na całkiem dobrą polską prozę, którą „otwiera” Tomasz Kołodziejczak i Zakamarki. Może trochę „przeciągnięte”, ale za to bardzo sympatyczne, wręcz klasyczne opowiadanie science-fiction z przesłaniem.

Zrobimy to dla ciebie pojutrze Tomka Suwalskiego to drugie opowiadanie numeru z bardzo ciekawą, mroczną wizją świata przyszłości, ze sztuczną inteligencją oraz zagubionym ojcem w tle.

Miasto sług Michała Smyka,  to ciekawe fantasy tylko zastanawiam się, czy bardziej nie pasowało mi zakończenie do środka opowiadania, czy środek do zakończenia. ;)

PROZA ZAGRANICZNA

W prozie zagranicznej tym razem NF postanowiło zafundować nam aż cztery opowiadania okraszone wyśmienitymi nazwiskami.

Nowa Fantastyka 12/2019Babilon Dave’a Hutchinsona wyśmienite opowiadanie, które może wydawać się wręcz niepozorne, ale dostarcza wiele materiału do przemyśleń o ksenofobii i imigracji (czy jak kto woli inwazji).

Błogosławieństwa Naomi Novik to króciutkie i mocno humorystyczne podejście do Śpiącej Królewny z zastępem pijanych wróżek. ;)

Prawo wolnego wypasu Denis Tichij to taka króciutka łotrzykowska groteska science-fiction. ;)

Opasły „wór z opowiadaniami” zamyka sama Catherynne M. Valente i Słońce na wygnaniu. Satyra polityczna (ewidentnie na Trumpa) trochę toporna i mało efektowna. ;)

Podsumowując. Grudniowy numer może się podobać i wręcz pokuszę się o stwierdzenie, iż Nowa Fantastyka zamknęła rok 2019 opowiadaniami w dobrym stylu i wyśmienitym Wiedźmińskim smaczkiem.

Polecam gorąco nie tylko fankom i fanom Geralta z Rivii. ;) :D

 

Nowa fantastyka

7 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę