Cover for UnSerious.pl
442
UnSerious.pl

UnSerious.pl

Szybkie książki i wielostronicowe samochody :)

3 hours ago

UnSerious.pl
Hej Moliki 🙋Listopad z wyzwaniem #polskafantastykafajnajest się podsumował 😁Zapraszam na blogaunserious.pl/2022/12/listopad-2022-z-polskafantastykafajnajest-juz-za-nami/i przypominam o głosowaniu na "motywatora" 😉tiny.pl/wf5lt#książka #kniha #książkifantasy #czytampolskichautorów #czytamlegalnie #wyzwanie #wyzwanie2022 #dobrebopolskie #fantasty #wyzwanieinside #zdjęciaksiążek #podsumowanie #miesięcznepodsumowanie #fajniejestczytać #molksiążkowy #blogerksiążkowy #bookchallange #fotkiksiążek #toniejestkrajdlasłabychmagów #katarzynawierzbicka #anetajodowska #słowodzicielka #sqn #fabrykasłów ... See MoreSee Less
View on Facebook

Nowa Fantastyka 11/2019

Nowa Fantastka 11/2019Watchmen i Rodzina Adamsów – Nowa Fantastyka 11/2019.

Deszcze, pierwsze przymrozki i bardzo długie wieczory. Listopad nie postawił w tym roku na zmianę repertuaru, a wręcz dostosował się do panującej od lat konwencji. Dlatego z czystym sumieniem można postawić na stare sprawdzone sposoby radzenia sobie z listopadową chandrą, oddając się choćby lekturze najnowszego numeru czasopisma Nowa Fantastyka 11/2019 w towarzystwie gorącej herbaty/czekolady/lampki wina (niepotrzebne skreślić). ;)

PUBLICYSTYKA

Od sensorów umiejących rozpoznawać uśmiech Marek Starosta w swoim stylu otwiera listopadowe wydanie NF.

NF 19/2019Przemysław Pawełek popełnia fenomenalny artykuł o komiksie i filmie — Watchmen. Zachęcam mocno do zapoznania się z artykułem, bo ja sama nie zostałam bardzo mocno zaintrygowana zarówno fenomenem, jak i samym komiksem, choć wcześniej nie przywiązywałam do niego większej wagi.

Ze świata komiksu Przemysław Pieniążek przenosi czytelników do filmowego świata, gdzie możecie przeczytać słów kilka o (przynajmniej mi nieznanym) filmie W paszczy szaleństwa. Andrzej Kaczmarek przybliża zaś Wartości rodzinne panujące w Rodzinie Adamsów.

W moim ulubionym słowiańskim kąciku Witold Vargas przenosi nas do świata zwierząt — tych zwykłych i tych trochę niesamowitych. A to wszystko w artykule Czego nie wiesz o zwierzętach (a one wstydzą się powiedzieć).

W części felietonowej Rafał Kosik wrzuca słów kilka o Ubogaceniu ujemnym. Tekst bardzo przypadł mi do gustu, szczególnie iż w wielu kwestiach dotyczących języka mam podobne przemyślenia.

Tomasz Kołodziejczak w swoim niepowtarzalnym stylu o tym, że czas płynie szybko, ale trwa długo – 100 lat, 100 lat.

Ponadto w numerze możecie przeczytać kolejne Utopijne fantazje z lamusa Agnieszki Haska i Jerzego Stachowicza, a także mało ciekawy wywiad ze scenarzystą i pisarzem Davidem Seltzerem — Lubię wymyślać niestworzone rzeczy.

PROZA POLSKA

NF 19/2019Jak można było się spodziewać w prozie polskiej trochę patriotyzmem zapachniało. ;)

Najlepszym tekstem polskiej prozy listopadowego numeru śmiało mogę tytułować tekst Krzysztofów (Krzysztof Rewiuk, Krzysztof Matkowski) Dziewczyna z papieru i ognia. Panowie dali prawdziwy popis i świetnie połączyli ze sobą fantastykę, historię i polskość.

Warto w mojej ocenie zwrócić również uwagę na tekst Żagle na horyzoncie Marty Sobieckiej. Tekst nie jest ławy. Poruszana przez niego tematyka wychodzenia ze śpiączki i eutanazji daje sporo do myślenia.

Jeżeli chodzi o opowiadanie Piotra Z. Górskiego Kochałam Zbyszka Cybulskiego, to ciężko mi go oceniać, bo ostatecznie opowiadania nie skończyłam. Gdzieś się w nim pogubiłam i chyba nie ogarnęłam „co autor miał na myśli”.

PROZA ZAGRANICZNA

NF 19/2019Jeżeli chodzi o prozę zagraniczną, to moje serducho zdobyło opowiadanie Matthew Hughesa Przyjaciele Masquelayne’a Niezrównanego. Lubię takie soczyste, efekciarskie fantasy, które „wchodzi jak świeże bułeczki”. ;)

Opowiadanie Elizabeth Bear pod tytułem Broń doskonała również przypadło mi do gustu, szczególnie w kwestii moralności sztucznej inteligencji.

Podsumowując. Bardzo dobre i dobre opowiadania. Dobre felietony i artykuły, Vargas na poziomie i w swoim stylu. No i oczywiście Watchmen. Jednym słowem Nowa Fantastyka 11/2019 może się podobać. :) A czy Wam przypadnie do gustu — to musicie sprawdzić już sami. :)

Nowa fantastyka

6 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę