Myszy i ludzie John Steinbeck

Myszy i ludzieOdpowiedzialność za drugiego człowieka i bezwarunkowa przyjaźń — Myszy i ludzie John Steinbeck.

Powieść Myszy i ludzie, uważaną za jedną z najznakomitszych dzieł literackich Johna Steinbecka, amerykańskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 1962 roku, zabierałam się już od dłuższego czasu. No i w końcu nadszedł ten czas, by sprawdzić jakie wrażenie wywrze na mnie to krótkie, acz bardzo treściwe dzieło.

George Milton i Lennie Small.

George i Lennie są parą niezwykłych przyjaciół, która przemierza pogrążone w wielkim kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i swojego miejsca na ziemi. Ich marzeniem jest posiadanie własnej, niewielkiej farmy, na której będą mogli osiąść w spokoju u hodować króliki. Niestety przez niezdarność Lenniego — upośledzonego giganta z umysłem dziecka — wpadają wciąż w nowe tarapaty. Czy uda im się spełnić wspólne marzenie?

Krótka i poruszająca…

Nie wiem, czy jakiekolwiek słowa są w stanie oddać jak piękna i poruszająca jest ta historia.

Historia, która pokazuje niezwykłą siłę przyjaźni, a także odpowiedzialności, wyrozumiałości i cierpliwości. Gdyż George, mimo iż jest zmęczony swoim kompanem, jego zachowaniem i ma już dość ciągłego przypominania mu zasad — nie opuszcza go. Jest do bólu cierpliwy i wyrozumiały. Choć trzeba powiedzieć sobie jasno, że Lennie to wręcz przypadek beznadziejny, który nie jest w stanie zapamiętać podstawowych zasad, a do tego ma obsesję na punkcie głaskania i dotykania pięknych rzeczy.

No i właśnie ta obsesja i siła Lenniego sprowadzają na dwójkę przyjaciół ciągłe kłopoty. Bo Lennie nie tylko potrafi zagłaskać myszkę czy szczeniaka na śmierć, ale także pogruchotać komuś kości.

I w tym miejscu spoglądając na tę dwójkę, rodzą się pytania, a także wątpliwości. Co się stanie z Lennym, gdy w pobliżu zabraknie Georga? Czy George postępuje właściwie, chroniąc Lenniego? No i czy mamy prawo ich oceniać?

Podsumowując. Myszy i ludzie Johna Steinbecka to niezwykle piękna historia o męskiej przyjaźni, marzeniach i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Historia, która swoim zakończeniem łamie serce i pozostawia z dylematem moralnym, który ciężko jednoznacznie rozwiązać.

Gorąco polecam!

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Cząstka mnie;
Czytoholik;
Misie czytanie podoba;
Oczytany;

12 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę