Chciwość Marc Elsberg

Chciwość Marc ElsbergKolejna ponura wizja przyszłości, czyli Chciwość Marca Elsberga.

Marca Elsberga austriackiego pisarza urodzonego w 1967 roku w Wiedniu, autora bestsellerowego Blackout, „poznałam” dzięki Helisie. Helisie, która ujęła mnie stylem i pomysłem, ale niestety pozostawiła wielki niedosyt, jeżeli chodzi o tempa akcji i bohaterów. Czy kolejna ponura wizja przyszłości w wykonaniu autora pod tytułem Chciwość poprawi jego notowania w moich oczach?

Kryzys…

Nierówności w dystrybucji dóbr i wszechobecna bieda w dobie konsumpcjonizmu skutkują masowymi protestami. Pisarz zdaje się mieć jednak pomysł na wyjście z kryzysu. Bankructwo banków, korporacji i państw prowadzi do nasilających się konfliktów międzynarodowych, a garstka uprzywilejowanych czerpie z nich korzyści. Znany laureat Nagrody Nobla na szczycie w Berlinie ma wygłosić przemówienie – Herbert Thompson miał znaleźć formułę, dzięki której dobrobyt stanie się dostępny dla wszystkich. Świat może jednak nie poznać genialnego rozwiązania – Thompson i jego asystent giną w wypadku samochodowym. Świadek wypadku zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. Czy uda mu się poznać remedium na nierówności społeczne?

Jest gorąco i liczbowo.

Kolejna książka autora i kolejna, która sprawia mi ogromny problem w jej ocenie.

Chciwość Marc ElsbergBo autor po raz kolejny kupił mnie wizją możliwej katastrofy, którą ukazał w sposób niezwykle przekonujący. Wizją, którą doprawił fenomenalnie kryminalną intrygą, odrobiną zakulisowej polityki i (tym razem) świetnym tempem akcji.

Do tego moja matematyczna duszyczka została bardzo miło „połechtana”. ;) Wierzcie lub nie, ale uwielbiam takie logiczne wstawki i wręcz zadania do rozwiązania — angażuję się w nie bez chwili zastanowienia. Choć wiem, że dla wielu czytających ta matematyczna oraz ekonomiczna część może być powodem do zniechęcenia i odłożenia książki.

Kropka nad i…

Chciwość Marc ElsbergNatomiast zabrakło mi znowu bohatera, który nie byłby schematyczny. Bohatera, z którym mogłabym przeżywać całą tę sytuację całą sobą, a nie tylko bez emocji spoglądać na nią z boku.

Do tego dialogi nie powaliły mnie na kolana. Momentami czułam ich sztuczność i wypychanie pewnych zagadnień wręcz na siłę.

Mimo jednak tych niedociągnięć Chciwość Marca Elsberga to całkiem porządny, wciągający i mroczny thriller, który zmusza do refleksji i chyba dokładnie o to w tym całym „problemie” chodzi.

Polecam!

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Annrecenzuje;
Z piórem wśród książek;
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo W.A.B.

Grupa wydawnicza Foksal // Wydawnictwo W.A.B

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę