W Świecie Dysku #30: Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Bogowie, honor, Ankh-Morpork Terry PratchettRelacje międzypaństwowe i Bogowie, honor, Ankh-Morpork Terry Pratchett.

Vimes i Marchewa… Muszę przyznać, że uwielbiam obu gości i za każdym razem, gdy tylko sięgam po kolejną odsłonę cyklu Świat Dysku Terry Pratchetta z nimi na czele, to uśmiech nie schodzi mi z twarzy. Dlatego też czas sprawdzić, w jakie nowe tarapaty właduje się ta urocza dwójka wraz z ich towarzyszami niedoli ze Straży w dwudziestej pierwszej odsłonie serii pod tytułem Bogowie, honor, Ankh-Morpork. :D

Wyspa gratis. ;)

Niespodziewanie z dna Okrągłego Morza Dysku pomiędzy Ankh-Morpork i Klatchem wyłoniła się wyspa. Taka zwyczajna wyspa, tyle że niezamieszkana, a zatem „do wzięcia”. Oba państwa oczywiście wysuwają swoje roszczenia do nowego terytorium, a komendant Vimes w związku z zaistniałą sytuacją ma pełne ręce roboty.

A co tam Panie w polityce? ;)

Bogowie, honor, Ankh-Morpork Terry PratchettKolejny popis Pratchetta, który tym razem postanowił przyjrzeć się z bliska polityce i politykom.

Oczywiście autor nie miał dla nich żadnej litości. Z domieszką charakterystycznej dla siebie ironii wypunktował ich pazerność, dążenie do władzy za wszelką cenę, spojrzenie na społeczeństwo, politykę zagraniczną i konflikty – w szczególności wojnę. Czyli tę, w której oczywiście jak zawiedzie szeroko pojęta dyplomacja, sami bezpośrednio nie wezmą udziału…

Podsumowując. Bogowie, honor, Ankh-Morpork to Pratchett w najlepszym wydaniu, w którym akcja, kryminalne zacięcie, oryginalni bohaterowie i humor tworzą niesamowitą całość, łącząc przyjemne z pożytecznym ;)

Polecam serdecznie!

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę