Labirynt fauna Cornelia Funke, Guillermo del Toro

Labirynt fauna Cornelia Funke, Guillermo del ToroMagicznie i mroczno – Labirynt fauna Cornelia Funke, Guillermo del Toro.

Gdy zobaczyłam książkę Labirynt fauna Cornelia Funke i nagrodzonego oskarem Guillermo del Toro wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Wszystko przez to, iż sytuacja w przypadku tej książki jest mocno nietypowa. Powstała ona bowiem na podstawie filmu o tym samym tytule z 2006 roku, którego (na szczęście dla książki ;)) nie miałam jeszcze okazji obejrzeć. :)

Hiszpania, 1944 rok.

Trzynastoletnia Ofelia przenosi się wraz z ciężarną matką i ojczymem — kapitanem Vidalem, zwanym przez dziewczynkę również wilkiem — do wiejskiego domku, położonego w pobliżu starego zrujnowanego labiryntu. Labiryntu, który szybko staje się jej azylem przed światem i ojczymem, który nie zatrzyma się przed niczym i zawsze dopnie swego.

Pewnego dnia podczas zabawy w labiryncie odwiedza dziewczynkę tajemniczy Faun, który zdradza jej mrożącą krew w żyłach tajemnicę, która jest początkiem niezwykłej przygody.

Dark fantasy.

Labirynt fauna Cornelia Funke, Guillermo del ToroLabirynt fauna nie jest lekką i przyjemną lekturą dla dzieci.

To mroczna i przerażająca baśń, która przedstawia nam obraz wojennej rzeczywistości pełnej zła i przemocy, widzianej oczami przerażonego dziecka. Dziecka, które wciąż niewinne i pełne ufności, próbuje sobie na swój sposób poradzić z otaczającą go rzeczywistością. „Przenosi się” więc do magicznego świata, który pozwala mu działać, wykazywać się odwagą, poświęceniem i daje namiastkę nadziei i schronienia.

Trzy spojrzenia.

Labirynt fauna Cornelia Funke, Guillermo del ToroSpojrzenie na ten świat dwóch dorosłych (Vidala i gospodyni Mercedes), uzupełnia zaś obraz otaczającego dziewczynkę świata i prowadzi do wielu ciekawych przemyśleń na temat miłości, poświęcenia, sensu walki czy w końcu tego, czym tak naprawdę jest tytułowy labirynt.

Podsumowując. Labirynt fauna Cornelia Funke, Guillermo del Toro to niezwykle klimatyczna i piękna baśń o pokonywaniu przeciwności, sile miłości i poszukiwaniu własnego ja, która zachwyca głębią przekazu i zapada głęboko w pamięć. Gorąco polecam nie tylko fanom baśni!

I jeszcze dla zachęty kilka ilustracji ołówka Allena Williamsa. :)

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Kącik z książką;
Magiczny świat książki i nie tylko;
Świat fantasy;
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka

12 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę