Cover for UnSerious.pl
435
UnSerious.pl

UnSerious.pl

Szybkie książki i wielostronicowe samochody :)

1 day ago

UnSerious.pl
Piąteczkowe Ahoj 🙋Ostatni dzień miesiąca i jeszcze rzutem na taśmę kolejna książka do wyzwania #polskafantastykafajnajest czyli książka jak z serii #żółtegotygrysa - #CzerwoneŻniwa #trzecifront #PawełMajka #radosławrusak 😀Zapraszam na bloga i pięknego weekendu życzę 😀unserious.pl/2022/09/trzeci-front/#polskibookstagram #lubięczytać #czytaniejestsexy #terazczytam #bookstagramtopasja #czytam #zdjęciedlaksiążki #booklover #instagramczyta #bookstagrampl #kochamczytać #lubimyczytać #czytamwszędzie #bookbook #book4life #polishbookstagram #bookpic #bookstagramer #totalbooknerd #czytampierwszy #czytamlegalnie #książka ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 days ago

UnSerious.pl
Kolejna do kolekcji #polskafantastykafajnajest😉Dziś na blogu ostatnia odsłona #pomnikcesarzowejachai #andrzejziemiański 😀Cały cykl oceniam jako niezły i dobrze odcinający od trudów pracy.Zapraszam oczywiście na bloga i pięknego popołudnia życzę 🙂unserious.pl/2022/09/pomnik-cesarzowej-achai-tom-v/#książkifantasy #czytampolskichautorów #czytamlegalnie #książka #kniha #fabrykasłów #terazczytam #bookworm #booknerd #bookstagram #czytaniemymnałogiem #półkowniki #bookshelf #booklover #molksiazkowy #relax #ilovebooks #instabook #zdjeciedlaksiazki #bookshelf #fantastyka #achaja #jesień #czytampolskieksiążki #czytam #czytamwszędzie ... See MoreSee Less
View on Facebook
  • Home
  • Fantastycznie
  • Cykl: Raven, Fisher i Simpson # 1: I sprawisz, że wrócę do prochu Ambrose Parry

Cykl: Raven, Fisher i Simpson # 1: I sprawisz, że wrócę do prochu Ambrose Parry

I sprawisz, że wrócę do prochu Ambrose ParryMroczny kryminał medyczny — I sprawisz, że wrócę do prochu Ambrose Parry.

Nie jestem może jakąś specjalną fanką kryminałów medycznych, ale za to bardzo lubię powieści osadzone w XIX wieku. Dlatego też z wielką przyjemnością i zaciekawieniem sięgnęłam po książkę małżeńskiego duetu Chris Brookmyre i dr Marisa Haetzman, ukrywającą się pod pseudonimem Ambrose Parry pod tytułem I sprawisz, że wrócę do prochu.

Edynburg 1847.

Żadnej przyzwoitej powieści nie powinno się rozpoczynać od trupa ladacznicy i za to należą się przeprosiny, gdyż nie jest to obraz, który życzyłoby sobie oglądać jakiekolwiek szacowne gremium.

Na Starym Mieście w nieznanych okolicznościach, giną młode kobiety. Ich ciała powykręcane są w nienaturalny sposób, a twarz spowija grymas niewyobrażalnego bólu. Wszystko wskazuje na to, iż panie przed śmiercią zostały otrute. Sprawa ta z prywatnych pobudek budzi szczególne zainteresowanie Willa Ravena.

Młodego studenta medycyny, który właśnie rozpoczął asystenturę u znanego i niezwykle cenionego położnika — doktora Simpsona. Doktora, który prowadzi niezwykle śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja i propaguje stosowanie eteru, jako obecnie najlepszego środka na uśmierzanie bólu.

Mrocznie, klimatycznie i intrygująco.

I sprawisz, że wrócę do prochu Ambrose ParryWsiąkłam na całego od pierwszej strony i gdyby nie fakt, że w pracy muszę być choć trochę przytomna, byłabym gotowa zarwać dla tej historii noc. ;)

Wszystko przez to, iż ujęła mnie ona niesamowitym klimatem. Mrocznym, gęstym, wręcz oślizgłym i ukazującym w sugestywny sposób przepełnione fetorem uliczki Edynburga w latach 40-tych XIX wieku. Doprawiła to wszystko bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami, którzy swoimi postawami i historią wzbudzali mnóstwo emocji. Do tego książka zwróciła też uwagę na to, jak w tamtych czasach rozwijała się medycyna oraz dobitnie pokazała jaką funkcję pełniły kobiety. Kobiety, szczególnie te, które pochodziły z gminu, nie mogły się realizować, tylko wykonywały przypisaną im przez społeczeństwo rolę.

Kryminał medyczny.

Jeżeli chodzi o część kryminalną, to mimo iż rozkręca się bardzo powoli, to ma w sobie tę nutkę, która intryguje. I choć może sama zagadka nie należy do tych „z najwyższej półki”, to jednak skonstruowana jest przyzwoicie i ma dość intrygujący finał (choć czytacze kryminałów, mogą domyślić się rozwiązania zagadki odrobinę wcześniej ;)).

Podsumowując. I sprawisz, że wrócę do prochu Ambrose Parry bardzo przypadła mi do gustu i muszę przyznać, że czytało mi się ją wyśmienicie. Wszystko przez sprawnie prowadzony wątek kryminalny, ciekawie wykreowanych bohaterów i niezwykle wyrazisty klimat. Dlatego, jeżeli macie ochotę na świetny kryminał medyczny, którego akcja dzieje się w pierwszej połowie XIX wieku, to tego tytułu nie możecie przegapić. Polecam! :)

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Jak przez okno;
Magiczny świat książki i nie tylko;
Skazana na książki;
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję : Wydawnictwo Zysk i S-ka

5 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę