• Home
  • Inne
  • Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera.

Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera.

Kompania braciKompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera Stephen E. Ambrose.

Kiedy po raz (chyba) trzeci obejrzeliśmy ze ślubnym uwielbiany przez nas serial HBO na podstawie książki Stephen E. Ambrose pod tytułem Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera naszła nas nieodparta ochota na przeczytanie książki. Książki, która w naszej opinii powinna po tak fenomenalnym serialu, musiała wypaść równie dobrze, a może nawet i lepiej.

Kronika…

Sama książka prowadzona jest w formie kroniki, która przeprowadza czytelnika, począwszy od intensywnego szkolenia, jakie przeszła kompania E(asy) na czele ze swoim sadystycznym przełożonym, przez wszystkie kampanie i bitwy, których doświadczyli żołnierze kompanii, a kończy się informacjami o tym, jak potoczyły się losy poszczególnych bohaterów już po powrocie do domu.

Bracia…

Kompania braci

Po prostu brak mi słów, żeby wyrazić jak niezwykła, emocjonalna i piękna to była lektura.

A wszystko dzięki temu, iż Stephen E. Ambrose doskonale uchwycił to, jak tworzyła się więź między żołnierzami i ukazał te wszystkie emocje, jakie towarzyszyły tym młodym mężczyznom podczas szkolenia czy walki.

Do tego autor nie bał się poruszać również trudnych tematów. Bo przecież psychiczne wyczerpanie, zobojętnienie, nieludzkie traktowanie jeńców, grabież zwłok, zwykły rabunek czy strach, to były rzeczy, z którymi Ci młodzi ludzie, żołnierze stykali się każdego dnia.

Podsumowując. Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera Stephen E. Ambrose jest niezwykłą lekturą i pięknym hołdem złożony wszystkim żołnierzom, których los rzucił na plażę Normandii w pamiętny D-Day. Jeżeli lubicie historię, a szczególnie tę z okresu II Wojny Światowej, to nie możecie przejść koło tej lektury obojętnie.

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę