Cover for UnSerious.pl
442
UnSerious.pl

UnSerious.pl

Szybkie książki i wielostronicowe samochody :)

4 hours ago

UnSerious.pl
Hej Moliki 🙋Listopad z wyzwaniem #polskafantastykafajnajest się podsumował 😁Zapraszam na blogaunserious.pl/2022/12/listopad-2022-z-polskafantastykafajnajest-juz-za-nami/i przypominam o głosowaniu na "motywatora" 😉tiny.pl/wf5lt#książka #kniha #książkifantasy #czytampolskichautorów #czytamlegalnie #wyzwanie #wyzwanie2022 #dobrebopolskie #fantasty #wyzwanieinside #zdjęciaksiążek #podsumowanie #miesięcznepodsumowanie #fajniejestczytać #molksiążkowy #blogerksiążkowy #bookchallange #fotkiksiążek #toniejestkrajdlasłabychmagów #katarzynawierzbicka #anetajodowska #słowodzicielka #sqn #fabrykasłów ... See MoreSee Less
View on Facebook

Ramię Perseusza. Z głębokości Rafał Dębski

Ramię Perseusza. Z głębokości. Rafał DębskiPodbój kosmosu i obcy – Ramię Perseusza. Z głębokości Rafał Dębski.

Ostatnimi czasy przechodzę fazę zaznajamiania się z lekturą rodzimą, a dokładniej poszukuję tytułów ocierających się o steampunk czy też kosmiczne podróże. No i właśnie dzięki temu trafiłam na książkę Rafała Dębskiego — z wykształcenia i z zawodu psychologa, genetycznego lenia i pisarza — pod tytułem Ramię Perseusza. Z głębokości.

Pierwsze spotkanie i interesy wielkich korporacji.

Wyprawa ekspedycyjna do Ramienia Perseusza prowadzi sobie spokojnie badania na niezwykle bogatej w minerały planecie. Planecie wręcz idealnej do przystosowania jej późniejszych potrzeb człowieka ze względu na cudowną roślinność i krystalicznie czystą wodę.

I to właśnie podczas badań przeprowadzanych w wodzie dochodzi do pierwszego kontaktu z obcą formą życia. Wielkie podniecenie ogarnia wszystkich, a przygotowania i spekulacje dotyczące kolejnego kontaktu trwają. Czy poznani obcy są inteligentnym gatunkiem? Czy uda się odnaleźć wspólny język i oba gatunki zdołają się porozumieć? No i oczywiście, czy interesy wielkich korporacji i ludzka natura nie doprowadzą od razu do konfliktu?

Niezmienna ludzka natura.

Ramię Perseusza. Z głębokości. Rafał Dębski

Można by pomyśleć, że temat nieco oklepany, ale w mojej ocenie Rafał Dębski stanął na wysokości zadania i podołał całemu przedsięwzięciu, dzięki podejściu do tematu i pokazaniu całej sytuacji zarówno oczami ludzi, jak i przedstawiciela odkrytego gatunku.

Z naszym gatunkiem nie było większego problemu, bo jacy jesteśmy każdy, widzi i w odczuciu autora niestety w przyszłości nie zmienią się nasze cele i pragnienia. To znaczy, kierować się będziemy nie samą chęcią odkrywania, czy też poznawania, ale przede wszystkim zyskiem i planem ograbienia lokalnych surowców.

Opokanie.

I tu muszę przyznać, że cywilizacja obcych, jak i ich charakterystyka, to chyba najmocniejszy punkt książki. Rafał Dębski pokazał obcy gatunek bardzo dokładnie. Nakreślił ich wygląd, sposób poruszania się, strukturę społeczną, zależności pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami w hierarchii, a także pobudki, jakimi kierują się, by zdobyć niższą (tym razem nie wyższą ;)) pozycję w społeczeństwie. Dobrze również ujął reakcję na pierwsze spotkanie z obcym gatunkiem i pokazał, iż w kwestii władzy, wyzysku słabszych i dalszej kariery oba gatunki pozostają takie same.

Podsumowując. Ramię Perseusza. Z głębokości Rafała Dębskiego to porcja solidnego science fiction z doskonale zarysowaną obcą cywilizacją, która czytało się bardzo przyjemnie, choć może bez większego czy też mniejszego „wow”. Jeżeli macie więc ochotę „podać rękę” (choć w tej materii lepiej uważajcie ;)) obcej rasie, to tytuł jest w sam raz dla was.

P.S. Internety podpowiadają, że książka jest pierwszym tomem cyklu, więc tylko czekać na ewentualną kontynuację.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę