Cykl: Hyperion # 2: Upadek Hyperiona

Upadek Hyperiona Dan SimmonsPróby ocalenia świata ciąg dalszy, czyli Upadek Hyperiona Dana Simmonsa.

Od pierwszej strony zachłysnęłam i zakochałam się w Hyperionie Dana Simmonsa. Książka, czego należało się spodziewać, od razu powędrowała również na listę moich „topek”. Spowodowała również natychmiastowe chciejstwo sięgnięcia po kolejną odsłonę dylogii. Dlatego też tylko po lekkim odsapnięciu i opadnięciu emocji, od razu wyruszyłam na spotkanie z pielgrzymami i przytuliłam Upadek Hyperiona. :)

W Grobowcach Czasu.

Pielgrzymi dotarli do Grobowców Czasu i z niepokojem oczekują na ostateczne spotkanie z Dziezbą. Wiedzą bowiem, że to w ich rękach złożony został los ludzkości.

W tym samym czasie cypryd M. Severna, z przeszczepioną osobowością angielskiego poety Johna Keatsa, dzięki swym snom „podgląda” wszystko to, co dzieje się z Pielgrzymami na Hyperionie. Obserwuje również kolejne etapy inwazji Wygnańców na Hegemonię i odwrócenie się Sztucznej Inteligencji od człowieka. Inteligencji, która pragnie stworzenia najwyższego Intelektu. Czy jego powstanie nie będzie zagrażać ludzkości?

Miodzio. 😋

Bardzo ciężko pisze mi się o książkach, które całkowicie mnie urzekły. Bo w sumie po ich skończeniu tylko jedno słowo ciśnie mi się na usta:

wow

No i dokładnie tak samo było w przypadku Upadku Hyperiona. Książkę pochłaniałam z „otwartą koparą” od samego początku. Widziałam wykreowany przez autora świat przed własnymi oczami. Poruszałam się po Hyperionie, otwierałam Grobowce Czasu i wraz z Severnem uczestniczyłam w życiu Pielgrzymów odkrywając jednocześnie spisek SI. Brałam udział w naradach wojennych i „wlazłam z buciorami” w politykę, bo w tej odsłonie pełni ona ważną funkcję, a decyzje przewodniczącej światów Meiny Gladstone są kluczowe dla ludzkości.

Upadek Hyperiona Dan SimmonsPodziwiałam rozmach i detale, z jakimi autor wykreował cały świat, począwszy od religii, polityki przez różne typy podróżowania na wysoce wyspecjalizowanej Sztucznej Inteligencji kończąc. No i kontemplowałam przesłanie płynące z książki. O człowieku, wizji jego przyszłości, ekspansji i współistnieniu inteligentnych sztucznych bytów.

Myślę, że dalsze rozpisywanie i wychwalanie kreacji bohaterów czy fabuły są zbędne. :D Upadek Hyperiona Dana Simmonsa jest po prostu fantastycznym, poruszającym wyobraźnię, pełnym nieoczekiwanych zwrotów akcji, doskonałym science fiction, które mogłabym czytać o każdej porze dnia i nocy.

Przeczytajcie koniecznie, bo to kawałek świetnej literatury!

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Dowolnik;
Kącik z książką;
Latające książki;
POCZYTAlna;

16 komentarzy

 • Latające książki

  21 stycznia 2019 at 16:45

  Ja mam wciąż do napisania recenzję ostatniej części cyklu i nie wiem od czego zacząć. To jest taaakie dobre, że najchętniej zamknęłabym się w zdaniu “To jest genialne, czytajcie wszyscy” <3

  Odpowiedz
   • Ciacho

    22 stycznia 2019 at 19:31

    Mi tak samo. Ciut, naprawdę odrobinę, ale jednak. W ocenach przedstawiałoby się to 5+/6 i 6/6. Może przez to, żę nie każda w opowieści mi się tak podobała, a drugi tom zachwycił mnie w całości. Ale to nie umniejsza faktu, że pierwsza dylogia podobała mi się mega. Czekam na opinię o drugiej. ;)

    Odpowiedz
 • Kat Lez

  22 stycznia 2019 at 20:25

  Jezu a ja jeszcze Hyperiona nie przeczytałam… Czasem tak mam że odkładam czytanie książek, które są dobre, bo nie wiem co, najlepsze zostawiam na koniec czy jak xd głupia jestem, ale jak już tak czytam te zachwyty to chyba Simmons będzie nastepny w kolejce :)

  Odpowiedz
 • Blue Carmen

  23 stycznia 2019 at 17:17

  Dla mnie Upadek był jak czytelniczy orgazm :D Wszystko tam było, czego wymagam od dobrej książki. Oczywiście czepiłam się mankamentów, ale ogółem wspominam Upadek jako jedną z najlepszych powieści, jakie przeczytałam w życiu. Trochę mi Simmons Endymionem podpadł, ale chcę sobie sprawdzić Letnią noc ;)

  Odpowiedz
 • Ewelina - Gry w Bibliotece

  4 lutego 2019 at 08:36

  Ha! Cieszę się niezmiernie :D Hyperion i Upadek to chyba najbardziej entuzjastyczna recenzja na moim blogu, od wielu lat nic mnie tak nie zachwyciło, jak właśnie ten duecik od Simmonsa. Zachwyca wszystko, narracja, polityka, wizja świata, bohaterowie… prawda? Arcydzieło :D Strrrasznie się ciesze, że Tobie tez się spodobało :D

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę