Księga cmentarna Neil Gaiman

Księga cmentarna Neil GaimanNikt na cmentarzu, czyli Księga cmentarna Neila Gaimana.

Stylem Neila Gaimana angielskiego pisarza, autora wielu opowiadań oraz komiksów fantasy, science fiction i grozy zachwyciłam się po raz pierwszy podczas czytania Gwiezdnego pyłu. Postanowiłam wtedy pójść za ciosem i od razu zabrałam się za Nigdziebądź, które całkowicie skradło moje serducho. Niestety później przyszła kolej na Amerykańskich Bogów. Tak, to właśnie od tej wielbionej przez tłumy książki odbiłam się niczym piłka od ściany. Jednak nie zniechęciłam się i nadal sięgałam po książki autora, a Księga cmentarna jest kolejnym punktem na „gaimanowej mapie”.

Uciekając przed mordercą.

Małemu chłopcu udaje się przypadkiem uciec z domu przed mordercą, który planuje zabić całą jego rodzinę. Chłopczyk dociera na pobliski cmentarz, gdzie duchy za namową jego zamordowanych rodziców, postanawiają udzielić mu schronienia. Chłopczyk otrzymuje imię Nikt i tak rozpoczyna się jego nowe życie. Życie, którego uczy się wśród umarłych. A wszystko dzięki temu, iż Szara Dama na białym koniu obdarzyła go Swobodą Cmentarza.

Nik pod czujnym okiem państwa Owens — zastępczych rodziców — oraz opiekuna Silasa powoli dorasta, uczy się Przenikania, Strachu czy też Znikania. Bawi się z duchami i poznaje żywą dziewczynkę Scarlett. Z każdym rokiem dorastania coraz bardziej pragnie poznać życie „za bramą cmentarza”. Jednak dopóki morderca jego rodziny żyje, Nikt jest bezpieczny tylko na cmentarzu. Czy uda mu się poznać jak wygląda życie „za bramą”?

Życie na cmentarzu.

Księga cmentarna Neil GaimanPo raz kolejny nie zawiodłam się na Neilu Gaimanie.

Bardzo prostym, acz pięknym językiem bowiem autor wprowadził nas w świat mistycyzmu i duchów. Świat doprawiony odrobiną tajemnicy, grozy i specyficznego, acz bardzo charakterystycznego poczucia humoru.

I choć mogłoby się wydawać, że historia jest niemal absurdalna – wychowywanie dziecka na cmentarzu – to jednak jest to przepiękna książka o dorastaniu i dojrzewaniu.

Podsumowując. Księga cmentarna Neila Gaimana to świetna książka o bardzo intrygującej fabule, którą czyta się niezwykle przyjemnie i lekko. I choć skierowana jest do młodszego czytelnika, to myślę, że spodobać się może każdemu. Zachęcam więc gorąco do zapoznania się z historią chłopca wychowanego na cmentarzu. :D

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Buszująca w książkach;
Kącik z książką;
Magiczny świat książki;
Misie czytanie podoba;
Przestrzenie tekstu;
Świat fantasy;
Z pamiętnika książkoholika.

 

14 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę