Carrie Stephen King

Carrie Stephen KingCarrie – czyli co czytałam podczas Ogólnopolskiego Dnia Czytania Stephena Kinga 2018.

Nie da się ukryć, że nie należę do grona miłośników Stephana Kinga. Jednak postanowiłam raz do roku dać gościowy szansę, a nóż załapię bakcyla jak Katarzyna z Kącika z książką, Michał z oczytany.eu czy Ciacho ze Świata bibliofila. ;) Podobnie jak w roku poprzednim długo myślałam nad wyborem tej właściwej książki na Ogólnopolski Dzień Czytania Stephena Kinga. W pierwszej kolejności postawiłam na kontynuację zeszłorocznego wyboru, czyli Mroczną WieżęPowołanie Trójki. Kolejno przeszło mi przez myśl stojące na półce Lśnienie. Ostatecznie wybrałam jednak pierwszą powieść w dorobku autora, czyli po prostu Carrie.

Inna.

Matka Carrie White jest religijną fanatyczką. Zabrania dosłownie wszystkiego swojej córce, by ta nie skalała się żadnym grzechem. Ubiór i zachowanie Carrie są oczywiście obiektem kpin nie tylko w szkole, ale także na ulicy. Dziewczyna na każdym kroku jest poniżana i wskazywana palcem. Do dnia, w którym po kolejnym „incydencie” zostaje zaproszona na szkolny bal przez największego szkolnego przystojniaka. Mimo wątpliwości postanawia zbuntować się matce i skorzystać z zaproszenia. Niestety pada tam ofiarą kolejnego, bardzo okrutnego żartu. Żartu, który stał się początkiem piekła i zemsty, do której Carrie używa swoich telekinetycznych mocy.

Odwieczny problem…

Carrie Stephen King

Książka przewidywalna aż do bólu. ;) Jednak mnie najbardziej w niej interesowało podejście do problemu, który powstał wieki temu wraz z otwarciem pierwszej szkoły, a mianowicie przemocy w szkole.

Jako były nauczyciel King zdawał sobie sprawę z tego, jak takie „uczniowskie zabawy” są bagatelizowane. Jak często omija się je szerokim łukiem, a przechodząc tuż koło nich, po prostu odwraca głowę, żeby ich nie zauważyć. Ile takich „Carrie” chodziło, chodzi i jeszcze będzie chodzić do szkoły. Przypomina się o nich tylko w momencie, w którym wydarzy się nieszczęście, a później znowu podobne sprawy „zamiata pod dywan”.

Dlatego tak ważne jest, żeby ciągle o tym przypominać, mówić i pisać. Bo Carrie White była przecież ofiarą, która została „postawiona pod murem”, a jej frustracja oraz brak reakcji najbliższych i nauczycieli doprowadziły do ogromnej tragedii.

Podsumowując. Carrie Stephana Kinga to bardzo ważna książka, którą mimo brutalnych scen powinni przeczytać rodzice i uczniowie. Również w mojej ocenie książkę dobrze byłoby omawiać w szkołach jako przykład tego, do czego może doprowadzić znęcanie się, wyśmiewanie i poniżanie drugiego człowieka. Przecież bark mocy telekinetycznych nie oznacza, że zdesperowany uczeń nie może sięgnąć po dostępną na rynku broń czy inne narzędzie, by pozbawić życia siebie lub swoich oprawców.

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Czworgiem oczu;
Kącik z książką;
Z piórem wśród książek.

18 komentarzy

 • Oczytany.eu

  13 października 2018 at 08:53

  No cóż, nie każdy musi kochać Kinga :) Jak Ci chyba pisałem, mam do Carrie wielki sentyment, ze względu na to, że była to moja pierwsza przeczytana książka Króla. Od niej wszystko się zaczęło :) Do dzisiaj zaliczam ją do jednych z lepszych w dorobku Kinga. I pomyśleć, że prawie się nie ukazała, po tym jak zrezygnowany Stephen (nikt jej nie chciał wydać)wywalił ją do kosza. Na szczęście jego żona Tabitha ją wyciągnęła i namówiła Mistrza, żeby jeszcze gdzieś spróbował.

  Odpowiedz
 • Blue Carmen

  13 października 2018 at 09:26

  Czytałam ze trzy lata temu. Uwielbiam. Mam w planach ponowną lekturę, żeby swoje odczucia zweryfikować ;)
  Owszem, trochę przewidywalna jest, ale to był debiut Kinga w 1976 roku :) Będziesz mu jeszcze dawać szansę, czy odpuszczasz?

  Odpowiedz
  • Sylwka

   13 października 2018 at 22:29

   “Lśnienie” mam na półce nie wiem nawet od kogo tę książkę dostałam, ale sobie leży i mnie nie ciągnie. Szczególnie, że starałam się (spędziłam większość “pod przykrywką”) obejrzeć film. :D
   I widzę, że mamy mniej więcej podobne odczucia podczas czytania. ;)

   Odpowiedz
 • Magda

  13 października 2018 at 12:13

  O Carrie naczytałam się sporo w poradniku Kinga, bo właściwie to od niej rozpoczęła się kariera króla literatury grozy i z tego co zauważyłam z tą konkretną pozycją Król czuje dziwną więź (przepraszam, jeżeli dziwnie to zabrzmiało). Fanką tego konkretnego autora nie jestem, chociaż przeczytane w przeszłości kryminały zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie, a trylogią Pana Mercedesa długi czas się “jarałam”. Muszę otwarcie przyznać, że stronię od literatury grozy(same wątki paranormalne wprawiają mój mózg w stan nieprzyjemnego odrętwienia), ale coś czuję, że Carrie mogłabym przeczytać właśnie dla tego tła związanego z motywem przemocy w szkole.

  Odpowiedz
  • Sylwka

   13 października 2018 at 22:31

   Ja myślę, że każdy autor czuje ze swoją pierwszą książką jakąś specjalną więź i King nie jest w tym odosobniony.
   Co zaś do motywu przemocy. Myślę, że dla tego punktu warto sięgnąć po książkę.

   Odpowiedz
 • Ciacho

  13 października 2018 at 21:22

  Mło jest być wspomnianym przy okazji recenzowania Kinga. Dzięki. Czuję się jak prawdziwy fan. :) Carrie to nie czołówka Stefana, ale zdecydowania jedna z najważniejszych książek. Prosta i przewidywalna, a nawet i przynudnawa, ale z punktu widzenia współczesnego czytelnika, bo w latach, kiedy powstała na pewno taka nie była + wywoływała szok, bo w tamtych czasach to było coś. Dzisiaj gorsze rzeczy się dzieją na świecie, które pokazują w tv. Ale fajnie, żę przeczytałaś. Ja jednak proponuję Ci szczerze “Zieloną milę”, “Cmentarz zwierząt” lub “Wielki marsz”. ;)

  Odpowiedz
 • Sonia Czyta

  16 października 2018 at 16:50

  Czytałam “Carrie” parę lat temu i z tego, co pamiętam, miałam dokładnie takie same spostrzeżenia jak Ty. Niech ta książka będzie czytana w szkołach. Niech znają ją nauczyciele, uczniowie, a także rodzice. Sama pamiętam co najmniej kilka takich “Carrie White” z czasów, gdy miałam naście lat. Wyśmiewane, poniżane… Dziś niektóre z nich potrafią się odnaleźć w dorosłym życiu, ale część nadal chodzi zgarbiona i nieśmiała, jakby chciała przeprosić za to, że żyje. Coś okropnego!

  Podobnie jak Ty nie przepadam za Kingiem, ale na “Carrie” jakoś natrafiłam :P

  Pozdrawiam! :)

  Odpowiedz
  • Sylwka

   16 października 2018 at 20:39

   Czyli jak widać można nie przepadać za autorem, a i tak od czasu do czasu sięgnąć po jakąś pozycję. ;)
   W sumie jestem ciekawa czy kiedykolwiek książka pojawiła się chociaż w zamysłach ministrów edukacji by zamieścić ją w kanonie lektur.

   Odpowiedz
 • Pożeracz

  19 października 2018 at 12:17

  To ciekawe – nie wiedziałem/zapomniałem zupełnie, że w ogóle jest taki dzień. Ale to pewnie dlatego, że za Kingiem nie przepadam. Kiedyś chciałbym dać mu kolejną szansę, ale chyba nie byłaby to Carrie.

  Odpowiedz
 • Ewelina - Gry w Bibliotece

  22 października 2018 at 09:26

  Ja też szczególną fanką Kinga nie jestem… ba, z jego horrorów przeczytałam wyłącznie Cmętaż zwieżąt (jakkolwiek te błędy były rozmieszczone) i choć pamiętam do dziś, więc musiał zrobić na mnie spore wrażenie, to jednak dalej mnie nie ciągnie. Carrie odradzano mi kiedyś jako jedną ze słabszych pozycji w dorobku pisarza, ale, jak piszesz, sama tematyka jest tutaj ważna. Czemu takich książek nie omawia się w szkole? Przy okazji można byłoby zaszczepić komuś naprawdę miłość do literatury (bo że ktoś zostanie książkoholikiem po przeczytaniu Żeromskiego, to nie uwierzę… ;))

  Odpowiedz
  • Sylwka

   22 października 2018 at 18:59

   Tych Kingo-nielubów jest tu troszeczkę. ;) :D
   Słusznie Ci odradzano, bo to absolutnie nie jest pozycja “wysokich lotów”. Na szczęście objętościowo pomaga. ;) I ja sama nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego takich książek nie omawia się w szkole, bo może chociaż kilka procent “gnębicieli” udałoby się “nawrócić”.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę