Nowa Fantastyka 09/2018

Nowa fantastyka 09/2018Nowa Fantastyka 09/2018, czyli gry, mózgi i drapieżniki. ;) :D

Lato, lato i już po lecie. Idąc do domu zbieram pierwsze kasztany, a na drzewach widać już pierwsze oznaki polskiej (choć u mnie bardziej słowackiej) złotej jesieni. Dni stają się krótsze, a na drogach klasycznie pojawiły się gigantyczne korki, które dostarczają kilka dodatkowych minut na autobusowe czytanie. ;) W tych iście jesiennych warunkach czas przyjrzeć się, co na początek roku szkolnego zaoferuje nam Nowa Fantastyka 09/2018. :D

PUBLICYSTYKA

Nowa fantastyka 09/2018

Wrześniowy numer NF otwiera artykuł Marka Starosty, który zagląda nam wprost do głowy. Takie dywagacje zarówno etyczne, jak i moralne dotyczące Drugiego życia mózgu. Co takie wskrzeszenie oznacza pokonanie śmierci i czy jest w ogóle możliwe? Bardzo ciekawy tekst, zachęcam do zerknięcia.

O powrocie Predatora pisze Radosław Pisula. Dla tych, którzy mieli okazję obejrzeć Arnolda i spółkę w walce z Łowcą, będzie to całkiem pokaźna pigułka wiedzy. Sama pamiętam jak, wspólnie z tatą oglądałam i jak imponowały mi te wszystkie efekty specjalne ze znikaniem łowcy. Jak przerażała „gęba” obcego. Teraz dowiedziałam się jak powstały. Co najważniejsze jednak nie przypuszczałam, że aż tyle tych „Predatorów” się namnożyło. Z moich wspomnień, kiedy to zasiadałam przed telewizorem, pamiętam zaledwie Predatora i Predatora 2. Więc informacja o pozostałych była niejako niespodzianką.

W moim ulubionym słowiańskim kąciku Wilk – najlepszy wróg człowieka autorstwa Witolda Vargasa. Jak sam autor podkreśla temat oklepany i wałkowany już „po stokroć”, ale myślę, że znajdziecie tam parę faktów i fakcików, o których do tej pory nie mieliście pojęcia.

Fenomen grania w sieci przybliży nam Łukasz M. Wiśniewski. Ja może wielką znawczynią gier i samego sieciowego grania nie jestem, ale jako od czasu do czasu lubię sobie „popykać” w AION-a. Oczywiście o (ponoć) najsłynniejszym World of Warcraft też słyszałam i nawet chciałam spróbować, więc z przyjemnością przeczytałam artykuł o tym, jak to wszystko się zaczęło. ;)

PROZA POLSKA

NF 09/2018Jak na początek szkolnego roku przystało, w zestawie pojawiło się opowiadanie „ze szkolnej ławy”. Tyle tylko, że z trochę takiej bardziej magicznej strony.

Egzaminy Marty Malinowskiej, to bardzo lekkie opowiadane, gdzie najlepsza adeptka ostatniego roku w szkole magii – Kali – napotyka na swej drodze problem w postaci iście upierdliwej czwartoklasistki – Miry. Ta postanowiła nauczyć się kilku nieco skomplikowanych zaklęć, a ponieważ jej talenta (poza szantażem) są dość ograniczone, Kali musi dać z siebie coś więcej poza standardowym nauczaniem.

Ponadto poza najlepszym w mojej ocenie opowiadaniem w prozie polskiej przeczytamy jeszcze Plato Tomasza Kaczmarka – takie trochę filozoficzne postapo oraz Sen Czerwia Piotra Rymarczyka, który zasługuje z mojej strony tylko na WTF?

PROZA ZAGRANICZNA

NF 09/2018Na wyróżnienie w prozie zagranicznej zasługuje opowiadanie Ciężcy Richa Larsona. Dexter należy do kolonistów – Ciężkich. Po pięćdziesięciu latach pokoju dochodzi dnie niespodziewanego ataku na przybyszów Ziemskiego Konsorcjum. Dlaczego przyjaźnie nastawieni miejscowi zaatakowali? Odpowiedź okaże się bardzo zaskakująca.

Ponadto Naoimi Novik wypuszcza w kosmos smoki w opowiadaniu Któremu jego gwiazda sprzyja, a Matthew Mather po chrześcijańsku namawia do małego kanibalizmu w opowiadaniu Oświecenie. ;)

Podsumowując. Nowa Fantastyka 09/2018 „zarzuciła wędkę” na kilka interesujących mnie tematów, a opowiadania również zrobiły robotę. Myślę, że warto samodzielnie sprawdzić ten numer! :D

Nowa fantastyka