Cover for UnSerious.pl
435
UnSerious.pl

UnSerious.pl

Szybkie książki i wielostronicowe samochody :)

Tekst Dmitry Glukhovsky

Tekst Dmitry GlukhovskyŻycie z kopią zapasową w Smartfonie, czyli Tekst Dmitry Glukhovsky.

Znany przede wszystkim z postapokaliptycznych klimatów i wprowadzenia widza w świat Uniwersum Metro 2033 Dmitry Glukhovsky po raz kolejny nie daje o sobie zapomnieć. Tym razem jednak na nieco innej płaszczyźnie,  kryminalno-sensacyjnej i bardzo realistycznej. O backupie życia w Smartfonie opowie nam Tekst.

O dwa dni za późno…

Ilia Goriunow wychodzi na wolność po rzekomym wyroku za posiadanie narkotyków. Siedem długich lat „po drugiej stronie lustra”, by po wyjściu dowiedzieć się, że nie zdążył. Zabrakło mu tylko dwóch dni, by spotkać się z matką, która zmarła na zawał. Teraz został sam na tym świecie. Sam z bijącymi się myślami i rodzącym się w nim planie zemsty na człowieku, który doprowadził do jego skazania.

Samotność, brak celu i płynąca w żyłach wódka pchają go wprost „w objęcia” oczekiwanej zemsty. Zemsty, dzięki której staje się posiadaczem smartfona Pieti Chazina i zaczyna żyć niebezpiecznym i zagadkowym życiem Pietii powoli wciągając się i uzależniając się od prowadzonej gry.

Granice tożsamości.

Tekst

Jeden Tekst, a daje tak wiele do myślenia. O naszej codzienności, braku kontaktu i zaniku relacji międzyludzkich. Wszystko sprowadza się do kilku gigabajtów danych w komórce i ogólnym przeniesieniu życia „do sieci”. Tam możemy przybierać różne „maski”. Możemy być tym, kim chcemy. Możemy zbudować nasze „nowe ja” pełne kolorów i marzeń. A później żyć tym tworem, który zbudowaliśmy, przejmując jego cechy.

I choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to wystarczy dostęp do naszego smarfona, aby dowiedzieć się o nas wszystkiego. Co lubimy, gdzie spędzamy czas i na kim lub czym w życiu najbardziej nam zależy.

Drugie dno.

Jeżeli myślicie, że wypunktowanie współczesnego życia i relacji, to już koniec – to jesteście w wielkim błędzie. Po raz kolejny autor daje również upust swoich frustracji dotyczących współczesnej Rosji. Ukazuje ją jako zdemoralizowaną, pełną korupcji, zdegenerowanych policjantów i ustawionych sądów. W takim świecie zwykły obywatel, który znajdzie się w niewłaściwym czasie i miejscu, nie ma szans na żadną sprawiedliwość.

Podsumowując. Tekst Dmitry Glukhovsky’ego to nie jest łatwa w odbiorze książka. Momentami przegadana, ale daje wiele do myślenia o tym,  jak dużo byłby w stanie dowiedzieć się drugi człowiek po przejęciu mojego telefonu. Jak wyglądają współczesne relacje międzyludzkie i jak zróżnicowana społecznie oraz skorumpowana jest współczesna Rosja.

Polecam!

O książce możecie również przeczytać na blogach:
Kącik z książką;
Misie czytanie podoba;
Świat fantasy;

19 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę