Lem corner # 4: Opowieści o pilocie Prixie

Opowieści o pilocie PrixiePanie pilocie! Ma pan dziurę w samolocie! ;) Opowieści o pilocie Prixie Stanisława Lema.

Pierwszy raz Opowieści o pilocie Prixie Stanisława Lema czytałam jeszcze w Szkole Podstawowej. Muszę przyznać, że gdy ponownie wzięłam książkę do ręki miałam “dziurę w głowie”. Nie mogłam przypomnieć sobie absolutnie nic. Czułam się jakbym sięgnęła po książkę po raz pierwszy i niestety tak zostało już do końca (musiałabym chyba być wtedy jakoś zakochana czy coś ;)).

Opowieści o pilocie Prixie to zbiór dziesięciu opowiadań o zwyczajnym facecie, który jak każdy ma swoje wady i zalety. Potrafi jak każdy z nas wpadać w tarapaty, ale również dzięki swej niezwykłej inteligencji oraz wielkiemu szczęściu udaje mu się jakoś z tych wszystkich “przygód” wyjść obronną ręką.

Opowiadania w kolejności to:

  1. Test;
  2. Patrol;
  3. Albatros;
  4. Terminus;
  5. Odruch warunkowy;
  6. Polowanie;
  7. Wypadek;
  8. Opowiadanie Prixa;
  9. Rozprawa;
  10. Ananke.

Które najlepsze?

Opowieści o pilocie PrixieCiężko mi wskazać opowiadanie, które najbardziej przypadło mi do gustu. Gdyż począwszy od zadziornej muchy na Teście przez komisję do badania wypadków w Rozprawie, na Prixie jako członku komisji badającej wypadek w Ananke kończąc. Wszystkie opowiadania są ciekawe i mają to coś. Są błyskotliwe, pomysłowe, pełne humoru i skłaniają do refleksji.

Do tego Prix z każdym opowiadaniem zyskuje w moich oczach, a obserwacja jego dojrzewania począwszy od kadeta, który wciąż ma mleko pod wąsem, przez nawigatora, który zdobywa doświadczenie i szlifuje umiejętności  na komandorze kończąc jest niezwykle ciekawa.

Podsumowując. Opowieści o pilocie Prixie to świetny kawałek science fiction nie tylko dla młodzieży. W którym wraz z dojrzewającym, zwykłym bohaterem możemy przeżyć wspólnie kosmiczne przygody i śmielej spojrzeć w kierunku gwiazd. Polecam!

O książce możecie również przeczytać na blogu:
Dowolnik;

16 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę