W Świecie Dysku #12: Panowie i damy

panowie i damyPanowie i damy – czyli Babcia Weatherwax i elfy. ;)

Świat Dysku ponownie wzywa. Skłócone trio przyjaciółek z Lancre dowodzone przez samą Babcię Weatherwax nie może pozwolić sobie nawet na chwilę odpoczynku. Gdyż wszędzie otwierają się kręgi zbożowe, a na świat chcą powrócić Panowie i damy.

Magrat Garlick szykuje się do ślubu z królem Lancre – Verencem. Oczywiście średnio raz na minutę ogarniają ją wątpliwości co do tego szaleństwa, które ma zamiar poczynić. Przecież jest czarownicą, a czy czarownica może być królową?

Jakby tego było mało, to jej dwie koleżanki po fachu mają przed nią jakieś tajemnice. Och ta Babcia Weatherwax! Wydaje jej się, że wie wszystko. Do tego jeszcze Lancrański Zespół Tańca Morris upija się przy magicznych kamieniach i na świat powracają elfy.

panowie i damyJak poradzą sobie z nowymi (starymi) przybyszami Babcia Weatherwax i Niania Ogg? Jakie miejsce w całym zamieszaniu zostanie przydzielone przyszłej królowej Lancre – Margat? No i dlaczego te dwie staruchy ciągle powtarzają, że elfy są złe?

Elfy są przedziwne. Budzą zadziwienie.
Elfy są cudowne. Sprawiają cuda.
Elfy są fantastyczne. Tworzą fantazje.
Elfy są urocze. Rzucają urok.
Elfy są czarowne. Splatają czary.
Ich uroda powala. Strzałą.

Panowie i damy to kolejna mistrzowska pozycja spod pióra Terry Pratchetta naszpikowana dobrze znanymi bohaterami. Poza uroczymi Czarownicami i królem Lancre na pokład wkraczają także włodarze z Niewidocznego Uniwersytetu: Mag, Kwestor i Bibliotekarz. Do tego tu i tam roztacza swe uroki drugi kochanek świata – krasnolud o wdzięcznym imieniu Casanunda. Szykujcie się więc na przednią zabawę i nie próbujcie bronić się przed nadchodzącymi salwami śmiechu. :)

6 komentarzy

Dodaj komentarz

*

Wyrażam zgodę